Přední čeští literární autoři vzbudili zájem na mezinárodním knižním veletrhu v Hargeyse
29.07.2022 / 15:09 | Aktualizováno: 01.08.2022 / 15:16
V uplynulých dnech se Velvyslanectví ČR v Addis Abebě již podruhé zúčastnilo mezinárodního knižního veletrhu v Hargeyse (Hargeysa International Book Fair – HIBF), Somaliland. Jedná se o jeden z největších veřejných knižních veletrhů v Rohu Afriky. Letos se konal již patnáctý ročník, jehož hlavním tématem byla Wadajir (Solidarita). Každoročně se zde scházejí spisovatelé, básníci, umělci a myslitelé nejen ze Somalilandu, ale z celého světa, aby se podělili o svou uměleckou a literární tvorbu a diskutovali o ní. Akce, pořádaná nadací Redsea Online Culture Foundation, si klade za cíl umožnit mladým lidem přístup ke kulturnímu dědictví, a tak čtení a psaní v regionu podporuje produkcí kvalitní literatury. Po Etiopii se nově stal hlavním hostem veletrhu Senegal.
Své zastoupení na veletrhu měla již druhým rokem i Česká republika. Ta ve svém stánku představila somalilandským i mezinárodním návštěvníkům to nejlepší z české literatury, přeložené do mnoha světových jazyků. V nabídce na českém stánku byly nejvíce zastoupeny romány, historická a politická literatura nebo cestopisy předních českých cestovatelů a badatelů – Zikmunda a Hanzelky či Emila Holuba.
Stejně jako v minulém ročníku však vzbudili největší zájem nejznámější čeští spisovatelé. Jména jako Franz Kafka, Milan Kundera, Karel Čapek či Jan Neruda nejsou ani africkým čtenářům cizí a ti tedy neváhali a odnesli si do svých knihoven díla jako Povídky malostranské, RUR, Nesnesitelnou lehkost bytí, Žert, Válku s mloky, Zámek či Proměnu v angličtině, francouzštině, španělštině nebo čínštině. Velvyslanectví České Republiky děkuje nakladatelstvím Kant, Pavel Mervart, Dar ibn Rushd, Vitalis, Packet, Akcent, Kopp, Nová vlna, Práh a Petrkov, jejichž knihy tvořily většinu českých titulů na veletrhu.
Součástí veletrhu jsou také různé panelové diskuse, doprovázeny semináři, přednáškami a workshopy. Diváci si letos mohli poslechnout známé vědce, historiky, profesory, umělce a především spisovatele, kteří tak měli možnost svá nová díla představit publiku osobně. Veletrh probíhá tradičně vždy v červenci, kdy se vrací početná somalilandská diaspora na prázdniny k rodině. Akce byla dále doprovázena koncerty a vystoupením tradičních tanečních skupin.