Hargeisa řekla „soo dhawoow“ a přivítala české spisovatele s otevřenou náručí
02.08.2021 / 15:03 | Aktualizováno: 23.08.2021 / 10:34
Tradičně koncem července již po čtrnáct let ožívá somalilandská metropole Hargeisa literárním ruchem. Koná se zde totiž jedna z nejvýznamnějších kulturních událostí regionu, která již dávno překročila hranice literatury. Tisíce lidí z celého světa vyprodají kapacity místních hotelů a vydají se do kulturního střediska, aby se po pět dnů potkávali, zamýšleli a diskutovali nejen o literatuře, ale o všech problémech, které tento kout Afriky tíží. Energie veletrhu pak zaručeně nabije všechny přítomné do takové míry, aby dokázali usilovně pracovat na svých dílech a další rok se zde opět sešli s novými knihami, převratnými názory a průkopnickými myšlenkami.
Tohoto svátku literatury se letos vůbec poprvé zúčastnila i Česká republika, aby zde představila to nejlepší z české tvorby, včetně knih věnujících-se aktuálním problémům. Stánek s českou literaturou vzbudil velký zájem u návštěvníků festivalu, místních funkcionářů i médií, kteří oceňovali především snahu České republiky přispět k rozvoji kultury v regionu Afrického rohu. Pozitivně přijímána byla především pestrá nabídka titulů, ze které si vybral opravdu každý, a tak autoři jako Franz Kafka, Jan Neruda, Bohumil Hrabal nebo Milan Kundera obohatili knihovny mnoha tamních domácností. Několik výtisků bylo darováno také kulturnímu centru, jež festival pořádalo a ve kterém budou české knihy připraveny k zapůjčení široké veřejnosti.
Vedle seminářů, diskusí nebo přednášek byla součástí programu tohoto významného veletrhu také četná představení nových knižních titulů. Česká republika se zapojila i do této části festivalu; pozvání přijal přední český egyptolog a spisovatel Miroslav Bárta. Ten využil příležitosti pro uvedení svého titulu Civilisations: Collapse and Regeneration. Významné zastoupení České republiky na mezinárodním knižním veletrhu v Hargeise bylo možné pouze díky laskavé podpoře nakladatelství Kant, Pavel Mervart, Dar ibn Rushd, Vitalis, Galerie Zdeněk Sklenář, Karolinum, Kopp, Nová vlna, Petrkov, Twisted Spoon, Institutu Václava Klause, a zejména Českému literárnímu centru. Celkově si nového majitele našlo přes sto padesát titulů, které v regionu zapustí kořeny české kultury, z nichž v budoucnu mohou vyrůst další projekty vzájemné kulturní spolupráce.