česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odemykání nerostného bohatství Etiopie: Slibné příležitosti a výzvy

Etiopie, která  je známá svým bohatým kulturním dědictvím a úchvatnou krajinou, je připravena se prosazovat  v globálním těžebním průmyslu. Se svými rozmanitými a rozsáhlými nevyužitými nerostnými zdroji v kombinaci se zlepšujícími se vládními politikami a předpisy se Etiopie stala atraktivní destinací pro mezinárodní těžařské investory.
 

Minerální potenciál Etiopie není zdaleka plně prozkoumán. Dosavadní studie provedené v rámci rozvojového program OSN uvádějí, že v různých částech země jsou  ložiska zlata, tantalu, uhlí, niklu, platiny. Kromě těchto zdrojů Etiopie disponuje také dalšími klíčovými nerosty, včetně drahých kamenů, cementu, soli a sádry, jílu a břidlice a sody.

Institucí, která slouží jako licenční orgán, který je zodpovědný za vydávání licencí na malou a velkou těžbu a licencí na průzkum je Ministerstvo těžby Etiopie. Tento regulační rámec poskytuje strukturovaný přístup pro systematický průzkum a rozvoj nerostného bohatství Etiopie.

Jedna z klíčových příležitostí v etiopském těžebním sektoru spočívá v průzkumu  různých nalezišť nerostů. Země již identifikovala významné zásoby zlata, tantalu, platiny a mědi, které poskytují pevný základ pro těžařské aktivity. Kromě toho roste poptávka po poradenských službách v oblasti plánování, projektování, výběru zařízení, výstavby na místě a školení personálu. Geofyzikální studie, včetně magnetického, radiometrického měření, stejně jako vrtné služby, představují významné příležitosti pro poskytovatele těžebních služeb.

V současné době v zemi působí 136  těžebních společností s 246 vydanými licencemi a toto číslo stále roste.

Investice  do výzkumu a vývoje jsou v Etiopii považovány za klíčové  pro lepší pochopení rozsahu a kvality nerostných zdrojů země. Provádění komplexních geologických průzkumů a hodnocení poskytne cenná data, která mohou vést k budoucí těžební činnosti. Do těchto aktivit jsou již zapojeny i některé české subjekty.

Klíčová je spolupráce etiopské vlády, těžařských společností s místními komunitami kvůli zmírňování obav obyvatel týkajících se dopadů těžby na životní prostředí a sociální situaci. Proto je vytvoření pozitivního vztahu vlády, těžařů a místních komunit důležité k zajištění dlouhodobě udržitelné těžby.

Etiopská těžba však naráží i na jiné překážky. Největší výzvou je přílišná závislost etiopského těžebního průmyslu na zlatém průmyslu. Klesající hodnota exportu zlata měla v posledních letech neblahý dopad na celý dodavatelský řetězec těžby. Tato závislost na jediném nerostu vystavuje těžební průmysl rizikům a zdůrazňuje potřebu diverzifikace pro zajištění dlouhodobé udržitelnosti.

Závěrem lze říci, že rozmanité a nevyužité nerostné zdroje Etiopie poskytují cestu hospodářskému růstu a rozvoji země. Díky odhodlání vlády zlepšit politiku a předpisy ve spojení s rostoucím zájmem mezinárodních těžařských investorů má země dobrou pozici pro využití svého nerostného potenciálu. Řešením výzev, diverzifikací těžebního průmyslu a podporou udržitelných postupů  si Etiopie může připravit cestu pro prosperující budoucnost a růst “poháněný“ svými cennými nerostnými zdroji.

Vítězslav Schwarz, EK ZÚ Addis Abeba

Zdroje:

https://opentoexport.com/article/mineral-sector-in-ethiopia/

https://www.mining-technology.com/features/ethiopia-gold-mining/?cf-view

https://www.thereporterethiopia.com/33572/

https://www.thereporterethiopia.com/12689/