česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo LinkedIn logo

Blíží se dokončení koridoru spojujícího somalilandský přístav Berbera a Etiopii

Přeshraniční projekt somalilandsko-etiopského silničního koridoru o celkové délce 234 kilometrů je v prosinci 2021 dokončen z 85 %. Rychlostní komunikace začínající v somalilandském přístavu Berbera a končící v etiopském městě Togochale by ze Somalilandu měla udělat konkurenceschopného hráče, který bude schopen lákat (nejen) etiopské investory a obchodníky. Dle expertních odhadů stoupne vzájemný obchod mezi Etiopií a Somalilandem po dokončení silnice až o 30 %.

Projekt v celkové výši 400 mil. USD byl zahájen v roce 2019. Prostředky k jeho financování pochází hlavně ze Spojených arabských emirátů a Spojeného království. Dle aktuálních plánů by měla být první část projektu spojující somalilandské hlavní město Hargeisa a přístav Berbera dokončena v dubnu 2022 a další dvě části, obchvat Hargeisy a část mezi somalilandským městem Kalabaydh a hraničním přechodem Wuchale, poté v červenci 2022. Na etiopské straně naváže nová rychlostní komunikace na již existující trasu do vnitrozemí a Addis Abeby.

Dle dohody mezi Etiopií, Somalilandem a společností DP World je vlastnická struktura berberského přístavu následující: 19 % patří etiopské vládě, 30% podíl má somalilandská vláda a 51 % vlastní firma DP World. Z dohody také vyplývá, že přístav bude po dobu 30 let spravovat společnost DP World.

Cílem somalilandské vlády je posílení vzájemných vztahů s Etiopií prostřednictvím výstavby rychlostní komunikace a přístavu světové kvality, které promění dosavadní strukturu etiopského obchodu. Nyní proudí více než 90 % etiopského zahraničního obchodu přes přístav v Džibuti. Současné využívání berberského a džibutského přístavu umožní Etiopii optimalizovat logistiku vlastních vývozů a dovozů. Pro Somaliland je zprovoznění Berbery šancí, jak se stát regionálním logistickým a obchodním hubem a narušit dosavadní dominanci přístavu v Džibuti.

Pro české exportéry do Etiopie je otevření berberského přístavu příležitostí využít alternativy v porovnání s dnes přetíženou a bezpečnostně-politickou situací negativně ovlivněnou cestou z Džibutska. Rozvoj přístavu v Berbeře a návazné infrastruktury a s tím spojené intenzivnější zapojení Somalilandu do mezinárodního obchodu nabídne také možnosti pro uplatnění českého know-how a technologií v regionu.

Autor: Pavel Šára, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Addis Abebě