na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy

Monitoring česko-italského projektu UNHCR v Pobřeží slonoviny

Česká republika financuje spolu s Itálií projekt Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Pobřeží slonoviny na reintegraci navrátilců a podporu lidí bez státní příslušnosti. Projekt je v souladu s prioritou české zahraniční politiky předcházet ilegální migraci prostřednictvím poskytování asistence v zemích původu a každá země na něj přispěla 1 mil. EUR. Ve dnech 13.–15. listopadu 2018 uskutečnila česká delegace, zahrnující zástupce Velvyslanectví v Akkře a Ministerstva vnitra, monitoring projektu v místě intervence na západě země.

Projekt se snaží zaprvé pomoci s integrací a repatriací navrátivších se uprchlíků, kteří z Pobřeží slonoviny utekli během občanské války 2010-2011. Celkem se jednalo o cca 300 tis. uprchlíků v okolních zemích a několik tisíc v Evropě. Ti se nyní na základě dohod s okolními státy vrací především do oblastí při západní hranici země. Nemají zde však žádné zakotvení, mají obtíže zapojit se do ekonomické činnosti v rámci komunity, a mohou proto inklinovat k opětovné migraci.

Zadruhé se pak projekt snaží pomoci osobám bez státní příslušnosti. Tento fenomén vznikl v době francouzské kolonizace západní Afriky, kdy byli zejména obyvatelé Horní Volty převáženi k práci na budovaných kakaových plantáží ve střední části dnešního Pobřeží slonoviny. Po vyhlášení nezávislosti však kvůli svému burkinabskému původu neměli dle přijatých zákonů právo na ivorijské občanství. Tento problém trvá dodnes, následující generace stále nemají nárok na občanství, pokud neprokáží, že mají ivorijského předka. Odhaduje se, že je takto postiženo zhruba 700 tis. osob. Pokud emigrují, není je kam vrátit, neboť nemají žádné občanství.

V rámci monitorovací mise představil UNHCR českým zástupcům konkrétní aktivity v terénu, a sice celkem ve 4 prefekturách (Guiglo, Blolequin, Toulepleu, Danane), kde byl projekt realizován. Realizované aktivity na pomoc navrátilcům se zaměřují na (1.) poskytnutí střechy nad hlavou, (2.) podpora v zapojení do ekonomického procesu a (3.) budování infrastruktury (zdravotní zařízení, školy).

V rámci monitorovací mise česká delegace navštívila rybníčky pro pěstování ryb a rýže, žabí a králičí farmy či procesní jednotky na zpracování kasavy obsluhované ženami. Pokud jde o budování infrastruktury, česká delegace navštívila školu, kde byla z projektu pokryta výstavba 3 nových tříd, a renovované zdravotnické zařízení. Došlo rovněž k sekání s lidmi bez státní příslušnosti, kteří sdíleli svůj životní příběh a popsali, jakým překážkám dennodenně čelí  při jakýchkoli úředních úkonech či přístupu k veřejným službám. Místní komunity a jejich lídři vyjadřovali ČR obrovský vděk za poskytnutou podporu. Projekt bezpochyby přispěl k dobré pověsti naší země v zahraničí.

Galerie


Monitoring projektu v Pobřeží slonoviny