english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Vamed Health Projects CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěšný projekt výstavby 10 poliklinik v Ghaně českou společností

Dvouletý projekt výstavby 10 poliklinik českou společností VAMED Health Projects CZ s.r.o. bude ukončen v červnu 2018

Projekt výstavby 10 poliklinik českou společností VAMED Health Projects CZ s.r.o. byl uzavřen s Ministerstvem zdravotnictví Ghany v celkové hodnotě stovek mil. CZK. Projekt navazuje na dlouhodobé aktivity rakouské „mateřské“ společnosti VAMED, která v Ghaně v letech 2008 – 2014 postavila již 15 poliklinik. Financování projektu bylo umožněno díky pojištění Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP, která zároveň určila minimální podíl českých dodávek na 60% celkové ceny kontraktu.

Poliklinika v Potsin

Poliklinika v Potsin

Z toho důvodu na projektu participovaly, kromě již zmíněné společnosti VAMED Health Projects CZ s.r.o., další české firmy jako např. MAXPROGRES s.r.o. s dodávkou TZB (Technické Zabezpečení Budov), MZ Liberec a.s. zajišťující rozvody medicinálních a technických plynů nebo PROMA REHA s.r.o. poskytující zdravotnická lůžka. 

lůžkové oddělení

lůžkové oddělení

Projekt byl zahájen v červnu 2016 a bude slavnostně ukončen v červnu 2018. Zahrnuje stavby poliklinik tzv. „na klíč“ včetně nezbytné infrastruktury, potřebné pro chod takového zařízení v klimaticky náročných podmínkách tropické Afriky.

přijímací místnost

přijímací místnost

Polikliniky budou poskytovat základní zdravotní péči, mají lůžková oddělení s kapacitou do 30 lůžek, k dispozici je plně vybavený operační sál, gynekologické a porodní oddělení a nezbytná chirurgie. Tato zdravotnická zařízení jsou začleněna do komplexního zdravotního systému Ghany s tím, že na ně navazují okresní nemocnice s kapacitou do 200 lůžek a nemocnice krajské s kapacitou až 1000 lůžek.

administrativní místnost

administrativní místnost

Umístění poliklinik bylo stanoveno Ministerstvem zdravotnictví Ghany tak, aby zajistilo potřebnou zdravotní péči v nejvíce potřebných oblastech země. V centrálním regionu Ghaně můžeme zmínit lokality BIRIWA, POTSIN a AKUFUNDE.  

Poliklinika v Biriwa

Poliklinika v Biriwa

Společnost VAMED Health Projects CZ s.r.o. kromě běžných problémů souvisejících s realizací stavby, čelila také problému s placením dovozní daně na zboží a materiál, přestože byla z této povinnosti smluvně vyjmuta. Velvyslanectví ČR v Akkře proto v této záležitosti apelovalo u vedení GRA (Ghana Revenue Authority), která je za výběr daní zodpovědná. Vzhledem k tomu, že na podobnou praxi si stěžovali diplomatické mise ostatních evropských zemí, bylo od této praxe po 4 měsících upuštěno.   

Poliklinika v Potsin - II

Poliklinika v Potsin - II

I přes tvrdou konkurenci např. z Číny, ukazuje tento projekt na schopnost české firmy prosadit se na afrických trzích a měl by být podnětem k aktivitě dalších českých exportérů.

Tomáš Zázvorka, obchodní rada, Velvyslanectví České Republiky v Akkře