english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Beata Matusiková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České vojenské letouny se Ghaně líbí

Ve dnech 12. - 18. září 2023 navštívila ČR v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) delegace Velitelství vzdušných sil Ghany za účelem účasti na prvním ročníku konference Future Air Force 2023 a na Dnech NATO v Ostravě s cílem seznámit se s dalším potenciálem českého leteckého obranného průmyslu, který má africkým zemím rozhodně co nabídnout.
 
 

První ročník konference Future Air Force 2023 navazuje na úspěšné konference uživatelů letounu L-39. Akci, na kterou přijelo 26 delegací z celého světa, z toho 7 afrických, dal záštitu velitel vzdušných sil Armády ČR, generálmajor Petr Čepelka. Pozvání přijala delegace Velitelství vzdušných sil Ghany vedená velitelem letecké základny v Takoradi Air Commodorem Parkrem. Ghanské vzdušné síly již aktivně spolupracují s českými strategickými partnery, jako jsou mj. firma Aero Vodochody a Centrum leteckého výcviku v Pardubicích (LOM Praha).

Delegace měla možnost v rámci konference sledovat nové trendy a inovace v oblasti vojenského letectví, včetně českého letounu L-39NG a možností jeho akvizice. Konference zároveň sloužila i ke sdílení zkušeností s kolegy z jiných států napříč kontinenty. Za účelem seznámení se s praktickou obsluhou letounu delegace v rámci programu navštívila také Centrum leteckého výcviku v Pardubicích (LOM Praha), kde shlédly praktickou ukázku letu L-39NG a dozvěděla se o možnostech výcviku jak pilotů, tak technického personálu, které Centrum poskytuje.

Na letišti v Mošnově u Ostravy participovali účastníci mise na přehlídce vojenské a bezpečnostní techniky, Dnech NATO. Kromě klasických dynamických ukázek vojenské a bezpečnostní techniky, měli možnost navštívit stánky dalších významných firem českého obranného průmyslu, o jejichž produkty projevila delegace zájem, např. Era, Česká zbrojovka, SVOS, Omnipol, Tatra a další. V rámci pobytu v Mošnově delegace rovněž navštívila Helicopter Training Point, kde získala informace o možnostech výcviku na vrtulníkových simulátorech a měla možnost si také simulovaný let vrtulníkem vyzkoušet. Český obranný průmysl opětovně prokázal, že je jedním ze stěžejních sektorů, který má africkým partnerům rozhodně co nabídnout, a to v celé šíří svého portfolia, nikoliv jen v oblasti letectví.

Účast a pozitivní ohlasy ghanské delegace jen potvrdila význam zvaní zahraničních delegací na akce tohoto typu. Účast ghanské delegace vedla k otevření nových jednání o konkrétních zakázkách, která se snad brzy zhmotní v podepsané kontrakty. Možnost vidět kvalitu a úroveň české produkce na vlastní oči a vyměnit si zkušenosti o jejím užívání skýtá českým firmám velké příležitosti pro navazování dobrých obchodních vztahů s těmito perspektivními zeměmi subsaharské Afriky.

 

Autor: Mgr. Beata Matusiková, MBA, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Ghaně

Galerie


České vojenské letouny se Ghaně líbí