english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jana Přikrylová
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi se řadí mezi špičky v oblasti bezpilotního průmyslu.

Veletrh bezpilotních systémů – XPONENTIAL, který se konal v první polovině května v Denveru, Coloradu,  byl poprvé společně pořádán společností Messe Düsseldorf North America (MDNA) - jedné z nejúspěšnějších veletržních společností na světě  a Association for Uncrewed Vehicles Intenational (AUVSI), největší světovou asociací zastupující odvětví bezpilotních systémů. XPONENTIAL každoročně spojuje tisíce špičkových odborníků z oboru - včetně koncových uživatelů. Nabízí vzácnou příležitost seznámit se s nejnovějšími technologiemi, poznat nové partnery, učit se a řešit problémy společně s kolegy z celého světa.  Je největší akcí  svého druhu na světě zaměřenou na drony a autonomní systémy jak z hlediska počtu vystavovatelů, návštěvníků, tak technologické úrovně, a proto  české firmy na veletrhu nemohly chybět. Účast firem na veletrhu byla finančně zajištěna z prostředků na podporu projektů ekonomické diplomacie.  Díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí a ministerstva obrany ČR mohly české firmy prezentovat  inovace v oblasti bezpilotního průmyslu na  veletrhu, který kromě samotných výstavních ploch nabídl 165 hodin vzdělávacích programů, 21 workshopů, 78 samostatných prezentací a 46 panelových diskusních setkání. V rámci veletrhu vystavovalo zhruba 500 společností z 60 zemí světa.

Letecká výroba je s Českem spojená od nepaměti. Do 90. let se však orientovala především na vojenské typy nebo na dopravní a transportní letadla pro civilní a vojenské využití.  Po roce 1989 pak soukromé podnikání umožnilo dynamický rozvoj sportovních a ultralehkých letadel, jež dnes představují významní vývozní artikl. Bezpilotní letectví nyní může posunout tento tradiční obor na další úroveň, a to nejen v oblasti výroby, ale také na poli výzkumu a vývoje. Česká republika se řadí mezi přední a respektované výrobce letadel a letecké techniky v globálním měřítku. Česko v tomto ohledu předčí i větší státy včetně třeba Francie nebo Německa.

Na přípravě účasti našich firem na veletrhu jsme aktivně spolupracovali s Aliancí pro bezpilotní letecký  průmysl (UAVA), jejím posláním je vytvářet předpoklady a optimální podmínky pro výzkum, vývoj, výrobu, obchod s cílem rozvíjet UAV technologie a UAV aplikace. Klíčová je také spolupráce s orgány státní správy a samosprávy a s Parlamentem ČR v oblasti podnikání v oboru leteckého bezpilotního průmyslu. V celospolečenském kontextu se Aliance zasazuje o informovanost veřejnosti týkající se technologie UAV. K naplnění tohoto poslání sdružuje  zejména komerční subjekty, vědecké pracovníky a instituce, nevládní a neziskové organizace a všechny příznivce podporující bezpilotní letecký průmysl. České Firmy Upvision, Workswell, Dronetag ,  LIAZ a  Mejzlik Propellers - členové AUVSI měly možnost v průběhu veletrhu vyslechnout nejnovější nápady na integraci technologií napříč odvětvími, účastnit se  klíčových přednášek, představit svoje technologie a podělit se o své názory v rámci veřejné prezentace v jednom z kinosálů v průběhu konference. Zároveň prezentovali své produkty v rámci národního stánku.

 Pro firmu Upvision byla účast na akci příležitostí navázat na dlouhodobou spolupráci s americkými firmami konkrétně firmou Honeywell, která je jedním z největších investorů v České republice. Stopa společnosti Honeywell v České republice staví na historii excelence v poskytování služeb evropskému leteckému průmyslu a jejím zákazníkům. 

Vrtulník Skyspotter 151, který na veletrhu představila Modelárna LIAZ je unikátní svými vlastnostmi, ale není určen pro řadového uživatele. Zákazníky jsou, především vlády nebo velké společnosti. Firma Liaz v průběhu konference přilákala pozornost zákazníků a zprostředkovatelů pracujících pro tyto zákazníky ze Švýcarska, Jihoafrické republiky, Nigérie, Indie a Dominikánské republiky. U posledně zmiňované země v průběhu veletrhu proběhlo již konkrétně jednání  o  využití vrtulníku k ochraně hranic. Bezpilotní vrtulník Skyspotter je vynálezem firmy Modelárny LIAZ, a většina komponentů je vyráběna ve firmě. Sofistikované vybavení jako autopilot, datalink nebo specifické payloady však firma odebírá od dodavatelů, se kterými se v průběhu veletrhu podařilo navázat kontakty. Zmiňované technologie vylepší vlastnosti vrtulníku a zvýší jeho prodejnost.

Firmě Dronetag, která přináší efektivní řešení navržené tak, aby pomohlo leteckým modelářům, pilotům FPV a nadšencům vyhovět nejnovějším standardům FAA, se díky  přítomnosti na XPONENTIAL  podařilo  uzavřít dva kontrakty s Volatus Aerospace, který je lídrem v oblasti komerčních dronů a technologií UAV,  poskytuje integrovaná řešení pro klienty po celém světě. RMUS - přední poskytovatel bezpilotních řešení v Severní Americe, společnost nabízející prodej, podporu a školení. Obě společnosti zařadí produkty Dronetag do svého portfolia. Zároveň jim akce pomohla navázat kontakty s C-level lidmi a  jednání s dalšími společnostmi a v blízké době  má společnost Dronetag v plánu uzavřít kontrakty s DroneNerds.com – největším prodejcem UAV ve Spojených státech a zároveň největším autorizovaným servisním střediskem DJI ve Spojených státech a DSLRPros - autorizovaným distributorem DJI Enterprise, FLIR thermal a senseFly master, který poskytuje profesionální balíčky a školení dronů pro policii, pátrací a záchranné služby, obchodní inspekce, zemědělství a bezpečnostní organizace. Lukáš Brchl, CEO firmy Dronetag  svou účast na veletrhu vyjádřil následovně: „ Zajištění stánku, organizace logistiky a dalších podpůrných služeb bylo na nejvyšší úrovni a značně přispělo k celkovému úspěchu naší mise. Fyzická účast na konferenci a osobní setkávání se zákazníky a partnery jsou pro společnost Dronetag nesmírně důležité a výrazně přispěly k našemu hlubšímu porozumění trhu a otevřely nové obchodní příležitosti. Expozice, kterou jsme získali díky této misi, byla neocenitelná a významně přispěla k růstu a expanzi našeho podnikání na trh USA.“

Obdobně jako pro ostatní české firmy i pro společnost  Workswell vyrábějící termografické kamery, pyrometry a videokamery pro řízení procesů, konstrukci, diagnostiku přístrojů, údržbu strojů, která již  má svoje zákazníky ve Spojených státech,  účast na veletrhu  pomohla prohloubit již stávající kontakty a rozšířit okruh zákazníků o další  významná partnerství.

Mejzlik Propellers, která  je lídrem v poskytování řešení na trhu UAV a poskytuje simulační, konstrukční, výrobní a testovací služby pro své zákazníky z oblasti vrtulí měla samostatný stánek na veletrhu, o který byl i přes vysokou konkurenci značný zájem.

Zájem o technologie z Česka, který firmy vnímaly jednak v průběhu své veřejné prezentace, ale i v průběhu celého veletrhu nás ujistilo v tom, že podpora účasti firem na veletrzích takového druhu dává smysl a otevírá možnosti dalšího růstu a globální expanze českých technologií. Zároveň poskytuje českým firmám jedinečnou příležitost prezentovat své inovace, navazovat obchodní kontakty a rozšiřovat své aktivity na globální úrovni. Účast českých firem na této akci přispívá k posílení pozice Česka jako centra vývoje a výroby v oblasti dronů a bezpilotních systému. GK LA plánuje i v příštích letech nadále podporovat účast našich firem na akcích podobného charakteru.  

 

Xponential 2023

Xponential 2023

Jana Přikrylová, ekonomická diplomatka, Generální konzulát ČR v Los Angeles