česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace monografie věnované Dušanovi Karpatskému, českému překladateli, literárnímu historikovi a pedagogovi

ZÚ Záhřeb ve spolupráci s Chorvatsko-českou společností zorganizoval dne 30. října 2023 prezentaci monografie věnované  českému překladateli z jihoslovanských jazyků, literárnímu historikovi a pedagogovi Dušanu Karpatskému. Uvedení knihy s názvem „Dušan Karpatský (1935 – 2017), život a dílo“ se setkalo s mimořádným ohlasem.
 

Monografie přináší informace o životě a tvorbě nejznámějšího českého překladatele literatury z jihoslovanských jazyků, který v průběhu svého života přeložil více než stovku knih, sedm divadelních a jedenáct rozhlasových her. Za svoji dlouholetou práci obdržel řadu významných českých a zahraničních ocenění, včetně ceny ministra zahraničních věcí Gracias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. 

V přeplněném sále Českého domu knihu představili její autoři a dlouholetí přátelé a spolupracovníci Dušana Karpatského, v první řadě Andreja Stojković, Marijan Lipovac a Jaroslav Pecník, jakož i Zdenka Pozaić a Zdravko Zima.

Velvyslanec M. Hovorka ve svém projevu během vskutku vydařeného večera zdůraznil význam Dušana Karpatského pro rozvoj česko-chorvatských vztahů a přiblížení velikánů chorvatské literatury českým čtenářům. Byl to člověk, který znal hodnotu psaného písma pro kulturu každého národa, a člověk, který si uvědomoval, že není možné poznat jiný národ bez poznání jeho literatury.

V průběhu prezentace byl promítán i krátký archivní videozáznam samotného D. Karpatského a přečteny jeho zamilované básně z díla Františka Halase.

D.Karpatský1

D.Karpatský1

D.Karpatský2

D.Karpatský2

 

D.Karpatský4

D.Karpatský4

D.Karpatský3

D.Karpatský3