česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Záhřeb
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Pietní akt k uctění památky obětí tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze

V prostorách Filozofické fakulty Univerzity Záhřeb se z iniciativy Velvyslanectví České republiky v Záhřebu uskutečnil dne 15. ledna 2024 pietní akt k uctění památky obětí tragické události dne 21. prosince 2023 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, vyjádření soustrasti pozůstalým a přání k včasnému a plnému uzdravení všech zraněných, jakož i k vyjádření podpory profesorskému sboru a studentům Univerzity Karlovy.
 

Úvodní slovo, které připomenulo kontext pietního setkání, pronesl prof. Ph.D. Petar Vuković, vedoucí katedry českého jazyka a literatury Oddělení pro západoslovanské jazyky a literatury.

Studenti Luna Šarić (flétna) a Vili Kušen (kytara) přednesli symfonickou píseň Bedřicha Smetany z cyklu Má vlast. Studentka Kristina Horki přečetla krátkou vzpomínku studentky Barbary Kožuljević ze studijního pobytu na FF UK.

Děkan Filozofické fakulty Univerzity Záhřeb Domagoj Tončinić vyjádřil jménem fakulty nejhlubší soustrast rodinám, přátelům a kolegům tragicky zesnulých.

Rektor Univerzity Záhřeb Stjepan Lakušić zmínil, že nesmíme zapomínat na mladé lidi, jejichž další akademický a lidský růst zastavila nespravedlnost. Připomněl, že vedení univerzity se ihned po útoku obrátilo na pražské partnery s kondolencí a vyjádřením solidarity.

Velvyslanec Milan Hovorka poděkoval vedení, akademickému sboru a studentům za projevený akt lidskosti a sounáležitosti. Zmínil, že k projevům vděku se připojuje i rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, která s hlubokým pohnutím přijala od velvyslance zprávu o konání pietního aktu. Velvyslanec zdůraznil, že násilí, a ani to nejbrutálnější a nejabsurdnější, nikdy nemůže a ani nezvítězí nad moudrostí, tolerancí a vzájemným respektem, které šíří Univerzita Karlova, Univerzita Záhřeb, jakož i další vzdělávací instituce v celém demokratickém světě. V závěru připomenul, že pietní akt se koná v den, kdy v Česku začal Palachův týden na připomenutí událostí v lednu roku 1989, které předznamenaly sametovou revoluci a pád komunistického režimu v závěru téhož roku.

Vzpomínkový program byl zakončen neformálními rozhovory, jichž se zúčastnili studenti a profesorský sbor Filozofické fakulty Univerzity Záhřeb a zástupci Velvyslanectví ČR v Chorvatsku. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a projevili úctu k životům, které byly odebrány příliš brzy.

Pietní akt 2

Pietní akt 2

Pietní akt 3

Pietní akt 3

 

Pietní akt 4

Pietní akt 4

Pietní akt 5

Pietní akt 5

Pietní akt 6

Pietní akt 6

 

Pietní akt 7

Pietní akt 7