česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Záhřeb
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslava Dne ozbrojených sil České republiky v Záhřebu

Za přítomnosti příslušníků Čestné stráže Armády České republiky a koncertem dechového kvinteta Vojenské hudby Olomouc se uskutečnila v prostorách Archeologického muzea v Záhřebu dne 28. června 2023 oslava Dne ozbrojených sil České republiky.
 

Oslavu, druhou v pořadí po loňském roce, zorganizovalo velvyslanectví ve spolupráci s Úřadem přidělence obrany se sídlem v Bratislavě k připomenutí událostí 30. června roku 1918.

V tento den se ve francouzském městě Darney konala vojenská přehlídka, během níž šest tisíc československých legionářů složilo vojenskou přísahu do rukou prezidenta Francie Raymonda Poincarého a tajemníka Československé národní rady Edvarda Beneše a přísahalo věrnost československému státu. Hned po přísaze se českoslovenští dobrovolníci zapojili do bojů. Šest set z nich se z fronty nevrátilo.

V úvodu oslavy významného dne v českých dějinách byla slavnostně přinesena Čestnou stráží Armády České republiky vlajka České republiky. Zazněly státní hymny a projevy.

Velvyslanec v Chorvatsku Milan Hovorka ve svém vystoupení poděkoval ministryni obrany České republiky Janě Černochové a náčelníkovi Generálního štábu Armády České republiky Karlu Řehkovi za veškerou podporu. Připomněl historický význam aktu vojenské přísahy v Darney a ocenil roli ozbrojených sil při ochraně české státnosti a také jejich působení v mírových misích NATO, EU a OSN. Zvláště zmínil angažovanost Armády České republiky v rámci posílení východního křídla NATO na Slovensku v reakci na brutální ruskou agresi na Ukrajině. Oslavy Dne ozbrojených sil České republiky zasadil do kontextu přátelských vztahů mezi Českem a Chorvatskem jako členských států Evropské unie a spojenců v NATO. Zmínil také hrdinství krajanů, kteří v rámci I. Československé samostatné brigády Jana Žižky z Trocnova vedli partyzánský boj na území bývalé Jugoslávie, a také působení našich legionářů v rámci jednotek UNPROFOR v době Vlastenecké války.

O významu vojenské přísahy českých a slovenských legionářů pro obnovení státnosti Čechů a Slováku v rámci společného československého státu a silných vazbách mezi Českem a Slovenskem hovořila velvyslankyně Slovenské republiky Hana Kováčová. Roli Francie při zrodu československého státu vyzdvihnul ve svém vystoupení francouzský velvyslanec Gaël Veyssière.

Po odchodu Čestné stráže Armády České republiky následoval koncert dechového kvinteta Vojenské hudby Olomouc, v jehož průběhu se hosté z řad politického, vojenského, krajanského a ekonomického života nechali unést líbivými tóny skladeb světově proslulých autorů představujících nejrůznější žánry, což neskrývali v pozitivních reakcích po každé skladbě a projevili bouřlivým potleskem po skončení každé sklady. Během přídavků se ze sálu spontánně ozvala prosba o zahrání „Škody lásky“ od Jaromíra Vejvody. Skvělí hudebníci ji s chutí vyhověli.