česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslava 20. výročí rozšíření EU

V Záhřebu se dne 6. května 2024 uskutečnila společná oslava historicky největšího rozšíření Evropské unie, k němuž došlo 1. května 2004 vstupem Česka, Estonska, Kypru, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Polska, Slovenska a Slovinska  Záhřebu.

Oslava začala otevřením plakátové výstavy s názvem "Nové hvězdy Evropy" na Evropském náměstí. Vypráví příběh každého z deseti členských států.

Po zahájení výstavy se v Domě Evropy konal panel  "20 let členství v Evropské unii", v němž se velvyslanci Česka, Litvy, Maďarska, Polska, Slovinska a Slovenska podělili o zkušenosti svých zemí se vstupem a členstvím v Evropské unii. Panel, který zahájila státní tajemnice pro Evropu Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Chorvatska Andreja Metelko-Zgombić, moderovala vedoucí Zastoupení Evropské komise v Chorvatsku Zrinka Ujević.

Velvyslanci ve svých vystoupeních hovořili o pozitivních efektech a přínosech členství. Shodli se, že  vstup do EU znamenal návrat do společenství demokratických států,  podpořil ekonomický růst, umožnil přístup k fondům EU a zvýšil mobilitu, včetně kulturní a vědecké spolupráce. Diskutovalo se také o aktuálních výzvách, jimž čelí Evropská unie, včetně bezpečnostní a obranné spolupráce, vztahu EU a NATO a podpoře Ukrajiny v boji s ruským agresorem. Účastníci panelu se shodli také na tom, že z tzv. "Big Bangu" měli prospěch občané všech členských států a že rozšíření prostoru prosperity a stability na další země, je-li dobře připraveno,  je osvědčenou cestou posilování evropské integrace.

EU panel

EU panel

20 let v EU 1

20 let v EU 1

 

20 let v EU 2

20 let v EU 2

20 let v EU 3

20 let v EU 3

 

20 let v EU 4

20 let v EU 4

20 let v EU 5

20 let v EU 5

 

20 let v EU 7

20 let v EU 7

20 let v EU 8

20 let v EU 8