česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Den ozbrojených sil České republiky v Chorvatsku

Slavnostním nástupem Čestné stráže Armády České republiky a koncertem Žesťového kvintetu Vojenské hudby Olomouc jsme si v Záhřebu dne 26. června 2024 hrdě připomněli Den ozbrojených sil České republiky, který připadá na 30.června.

V tento den se v roce 1918 konala ve francouzském městě Darney vojenská přehlídka, během níž šest tisíc československých legionářů složilo vojenskou přísahu do rukou prezidenta Francie Raymonda Poincarého a tajemníka Československé národní rady Edvarda Beneše a přísahalo věrnost budoucímu československému státu, který vznikl o několik měsíců později, 28. října 1918.

V úvodu oslavy významného milníku v našich dějinách v prostorách České besedy Záhřeb nastoupila Čestná stráž Armády České republiky s vlajkou. Zazněly česká a chorvatská hymna a také hymna Evropské unie.

Velvyslanec v Chorvatsku Milan Hovorka v úvodním vystoupení připomněl historický odkaz aktu vojenské přísahy v Darney a roli legionářů pro obnovení státnosti Čechů a Slováků v rámci společného československého státu. Oslavu zasadil do kontextu 25. výročí vstupu Česka do NATO a 75. výročí založení Severoatlantické aliance.  Velvyslanec vyzdvihnul roli ozbrojených sil při jejich působení v mírových misích NATO, EU a OSN.

"Naši muži a naše ženy ve zbrani jsou naší pýchou, naší silou a garantem bezpečnosti občanů a suverenity naší země," řekl velvyslanec Milan Hovorka, který neopomněl poděkovat ministryni obrany České republiky Janě Černochové a náčelníkovi Generálního štábu Armády České republiky Karlu Řehkovi za veškerou podporu, které se velvyslanectví opakovaně dostává, aby mohlo připravit takto důstojné vzdání holdu naším ozbrojeným silám.

Silné pocity vlastenectví, hrdosti a sounáležitosti v nás byly ten večer umocněny tím, že jsme vzpomenuli také 150. výročí založení České besedy Záhřeb, která sídlí v prostorách konání oslavy. "Armáda a krajanské sdružení mají mnoho společného v tom, že jsou o silném vztahu k vlasti, pevném závazku k hodnotám a připravenosti udělat vše potřebné k jejich zachování," řekl v této souvislosti velvyslanec Milan Hovorka.

Následovalo vystoupení Žesťového kvinteta Vojenské hudby Olomouc, které svou virtualitou a skvělou dramaturgií doslova nadchlo nabitý sál čítající hosty z řad příslušníků Armády Chorvatské republiky, diplomatického sboru a krajanů. Tleskalo se a přidávalo a na závěr zazněla Ta naše písnička česká.

Koncert v Záhřebu navázal na obdobně probíhající připomenutí Dne ozbrojených sil České republiky v Daruvaru a Virovitici. V této souvislosti velvyslanectví děkuje České besedě Daruvar a městu Virovitica za skvělou spolupráci při přípravě slavnostních aktů.

 

DOS 2

DOS 2

DOS 3

DOS 3

DOS 8

DOS 8

DOS 4

DOS 4

DOS 5

DOS 5

DOS 6

DOS 6

DOS 1

DOS 1