česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Jan Lipavský navštívil Chorvatsko a tamní českou komunitu

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský navštívil 19. – 20. října 2023 Chorvatskou republiku, kde jednal s ministrem zahraničních a evropských věcí Gordanem Grlićem Radmanem a předsedou parlamentu Gordanem Jandrokovićem o posílení vzájemné spolupráce. Setkal se také se zástupci Čechů žijících v Chorvatsku.

„Chorvatsko je pro nás tradičním partnerem, naše vztahy jsou vynikající. V loňském roce objem obchodní výměny poprvé přesáhl miliardu eur a vzájemný obchod roste i v letošním roce. Naši vzájemnou blízkost posilují i každoroční cesty statisíců českých občanů do Chorvatska,“ řekl ministr Lipavský po jednání se svým chorvatským protějškem Gordanem Grlićem Radmanem.

Mezi dalšími tématy ministři řešili také aktuální evropské a mezinárodní otázky, včetně ruské agrese proti Ukrajině nebo situaci na Blízkém východě. Šéf české diplomacie ocenil pomoc, kterou Chorvatsko poskytuje Ukrajině, ať již se jedná o humanitární a vojenské dodávky, export ukrajinského obilí přes chorvatské přístavy, nebo nedávné uspořádání konference o humanitárním odminování na Ukrajině. Ministři diskutovali také o situaci na západním Balkánu a o rozšíření Evropské unie. „S Chorvatskem se shodujeme v tom, že novou dynamiku procesu rozšíření EU je třeba využít k oživení přístupového procesu zemí západního Balkánu,“ vysvětlil Lipavský.

Ministr se setkal i s předsedou Chorvatského parlamentu Gordanem Jandrokovićem, s nímž hovořil o agresi Ruska proti Ukrajině a přípravě nadcházejícího Parlamentního summitu Krymské platformy v Praze. Lipavský Jandrokovićovi také poděkoval za podporu české menšiny.

Právě se zástupci českých krajanů se ministr zahraničí setkal v chorvatském Daruvaru, kde navštívil českou Základní školu J. A. Komenského a mateřskou školu Ferdy Mravence. Se zástupci české menšiny a představiteli Bjelovarsko-bilogorské župy a města Daruvar pak Lipavský diskutoval v místním Českém domě. „Česká komunita je pro nás nesmírně důležitá, jde o jednu z nejlépe organizovaných českých komunit v zahraničí. Znamená totiž udržování nejen jazyka, ale i tradic, zvyků a my budeme v její podpoře pokračovat,“ řekl po setkání šéf české diplomacie.

Ministr Lipavský také osobně uctil památku chorvatských obětí boje za nezávislost a českého legionáře Augustina Kmoška.

Galerie


Návštěva ministra Lipavského