česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: www.best-advisory.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo LinkedIn logo

Chorvatský trh umělé inteligence a možnosti spolupráce s ČR

Analýza vnímání a využití umělé inteligence (AI) v chorvatské ekonomice provedená poradenskou společnosti Best Advisory a Chorvatskou hospodářskou komorou odhalila vysokou míru zájmu chorvatských firem o AI. Byly rovněž identifikovány i některé překážky, které brání větší integraci těchto nových technologií, mezi ně patří nedostatek znalostí, specifických dovedností a stanovení jasných strategických pokynů ze strany státu. Chorvaté mají zájem o mezinárodní spolupráci a existují proto mnohé možnosti vzájemné spolupráce v oblasti AI s českými partnery.

Analýza ukazuje rostoucí zájem chorvatských podniků o AI, 42 % chorvatských firem AI nyní aktivně využívá v každodenní práci a  dalších 46 % subjektů ji plánuje implementovat (to je  velký a rychlý posun oproti roku 2023, kdy 50 % firem uvedlo, že AI vůbec nevyužívá). Větší expanzi však brání zmíněné překážky a pomalý rozvoj interních vzdělávacích programů k AI (úroveň porozumění základním pojmům AI však zůstává velmi vysoká).

AI se v Chorvatsku uplatňuje v klíčových odvětvích jako jsou finance, zdravotnictví, bezpečnost, doprava pro autonomní systémy a průmysl. Nejrychleji roste datová analytika, její využití v loňském roce vzrostlo na 70 % (z 60 % v roce 2023), automatizace procesů dosáhla 59 % a nasazení chatbotů představuje 52 %. Přesto AI v Chorvatsku čelí několika  výzvám, obavy z jejího zneužití vzrostly na 47 % a pouze 15 % firem aktivně využívá AI pro důležitou oblast jakou bezesporu je kybernetická bezpečnost. Firmy také postrádají dostatečně robustní etické rámce a regulace, které by zajišťovaly odpovědné využívání technologie. Podíl společností s rozvinutou strategií AI se však zvýšil loni na 44 % (z 37 %), což potvrzuje rostoucí pochopení důležitosti plánovaného přístupu k dosažení dlouhodobých přínosů.

Ekosystém startupů a technologických firem je hnací silou AI v Chorvatsku, mezi klíčové oblastí využití AI v Chorvatsku patří:

      1. Akademická a výzkumná komunita

Fakulta elektrotechniky a výpočetní techniky FER, Univerzita v Záhřebu – je vedoucí institucí v oblasti vývoje AI v Chorvatsku, s výzkumy v oblasti strojového učení, zpracování přirozeného jazyka a počítačového vidění

- Institut Ruđer Bošković IRB – provádí pokročilé výzkumy v oblasti aplikace AI ve vědě a průmyslu

- AI Centrum Univerzity v Rijece AIRI – zabývá se výzkumem a aplikací AI v různých sektorech.

      2. Ekonomika a startupová oblast

Infobip – globální IT společnost z Vodnjanu využívá AI pro automatizaci zákaznické podpory a analýzu dat

- Microblink – záhřebská společnost specializující se na počítačové vidění a AI řešení, známá svými aplikacemi pro skenování dokumentů

- Photomath - aplikace, která využívá AI k řešení matematických úloh, celosvětově populární

Visage Technologies

- Mindsmiths

Aircash – chorvatská fintech společnost využívá AI pro analýzu finančních transakcí a bezpečnostní kontroly.

Umělá inteligence se stává klíčovým faktorem transformace podnikání a Chorvatsku, podle The Global AI Index 2024 se Chorvatsko umístilo na 10. místě v oblasti komercializace AI (významný úspěch pro tak malou ekonomiku). Celkově je nyní Chorvatsko na 44. místě rozvoje AI s hodnocením 8,95 bodu (ČR na 35. místě s hodnocením 11,22 bodu), zatímco USA jasně vedou se 100 body (a např. Čína má 53 bodů).

V období leden – srpen roku 2024 bylo do AI startupů v regionu střední a východní Evropy investováno 593 mil. EUR, z toho v Chorvatsku 107 mil. EUR a 100 mil. EUR směřovalo do společnosti Verne, která při vývoji  městských autonomních vozidel (vývoj vyvíjí robotaxíků) úzce spolupracuje s Rimac Group, Mezi nástroji AI dominuje Chat GPT, je to nejoblíbenější nástroj, nárůst uživatelů dosáhl v roce 2024  93 % (89 % v roce 2023).

Silný ekosystém startupů a technologických firem přispívá k rychlému rozvoji AI v Chorvatsku. Klíčové chorvatské společnosti zmíněny výše spolu se Solvership, Pythagora, projekty SplxAI, AEOS a Turneo (oblasti bezpečnosti, marketingu a cestovního ruchu) hrají důležitou roli v inovacích a přitahují zahraniční investice.  Ve srovnáni s rokem 2023 došlo k výraznému nárůstu využívaní AI v klíčových oblastech podnikáni, největší nárůst byl zaznamenán v oblasti datové analytiky, kde využiti AI loni vzrostlo na 70 %. Kromě toho došlo k výraznému nárůstu v sofistikovanějších aplikacích,  automatizaci procesů  a používaní chatbotu nebo virtuálních asistentů.

Chorvatsko má díky investicím a inovativnímu ekosystému potenciál stát se silným hráčem v AI ekonomice. Další rozvoj bude záviset na strategických investicích do vzdělávání, regulací podporujících inovace a podpoře širší adopce AI v podnikání. Je zaznamenáván velký zájem o mezinárodní spolupráci, Česká republika (kde je výzkum AI je na velmi dobré úrovni), má i v této velmi zajímavé oblasti jistě co nabídnout (ČVUT Praha se řadí na 5. místo v Evropě co se týče počítačového vidění  a  na 8. místě co se týče robotiky). I v Chorvatsku se AI stává zásadním faktorem konkurenceschopnosti chorvatské ekonomiky.

 

Josef Dvořáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu