Chorvatsko chce před novou turistickou sezónou vylepšit své veřejné služby
02.12.2019 / 11:08 | Aktualizováno: 02.12.2019 / 11:22
Jako všechny moderní evropské země a současně atraktivní turistické destinace se Chorvatsko v posledních letech snaží vylepšovat kvalitu komunálních služeb ve městech, turistických letoviscích a obecně ve veřejném prostoru, a to zejména na velmi exponovaném jadranském pobřeží. S neustále se zvyšujícím počtem turistů a jejich rostoucími požadavky a nároky na kvalitu a pestrost těchto služeb a výrobků, roste i poptávka po nich. Ve srovnání s Řeckem, Itálií nebo Španělskem má Chorvatsko v tomto směru stále ještě co dohánět.
Chorvatský cestovní ruch zažívá v posledních pěti letech rekordní boom. V roce 2010 navštívilo Chorvatsko přibližně 10 mil. turistů, v roce 2018 to byl již dvojnásobek. Samotný cestovní ruch generoval v roce 2018 příjmy okolo 12 mld. EUR. Tak rychlý růst cestovního ruchu vyžaduje i značné investice do kvalitních a spolehlivých komunálních služeb a veřejného zázemí. V současné době je urbanizováno pouze 15 % pobřeží, kde leží hlavní turistické atrakce. Vláda i soukromí investoři a developeři mají ale velkolepé plány na postupné další rozvíjení chorvatského cestovního ruchu. Cílem chorvatské strategie rozvoje cestovního ruchu je učinit z Chorvatska celosvětově uznávanou celoroční turistickou destinaci. Pro dosažení tohoto cíle bude potřeba vybudovat nejen více luxusních hotelů, apartmánových domů a luxusních kempů, ale také zázemí s kvalitními veřejnými službami, které budou srovnatelné s jinými zeměmi a budou odpovídat potřebám a očekáváním turistů.
Tato oblast nabízí zejména inovativním českým firmám zajímavé možnosti zapojit se přímo do tendrů obcí a měst nebo stát se subdodavatelem při větších zakázkách. Všechny státní zakázky jsou zveřejňované elektronicky a v chorvatském jazyku v úředním věstníku Elektronički oglasnik javne nabave .České firmy se mohou zdarma zaregistrovat a dostávat informace dle svého výběru, např. pokud nastanou změny u tendrů, o které se zajímají.
Z výrobků, o které je zájem, se můžeme zmínit např. o zařízení a stroje na úpravu zeleně, stroje na čištění ulic a veřejných prostranství, technologie a výrobky využitelné pro budování relaxačních zón a dětských hřišť, kontejnery na pevný a tříděný odpad, ale také nové čistírny odpadních vod a stovky kilometrů kanalizace, která na mnoha místech stále citelněji chybí. Financování těchto projektů je obvykle realizováno ze strukturálních fondů a doplňováno financováním ze státního rozpočtu a rozpočtu měst a obcí.
Petr Kašička, ekonomický diplomat, Zastupitelský úřad Záhřeb

