česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Záhřeb
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přehlídky českých filmů v Chorvatsku

I v letošním roce připravilo Velvyslanectví České republiky v Záhřebu přehlídky českých filmů v Chorvatsku. V Záhřebu se tak stalo v rámci v pořadí již třicátého ročníku "Týdne českého filmu", který se uskutečnil od 28. listopadu do 1. prosince 2023. V Rijece se "Cyklus českého filmu" konal od 2. až do 5. listopadu 2023.

V záhřebském kinu CineStar Branimir a v Art-kinu v Rijece se chorvatští milovníci dobrého filmu mohli těšit na řadou ocenění ověnčenými tituly současné české filmové produkce.

Obě přehlídky otevřelo životopisné sportovní a společenské drama Poslední závod Tomáše Hodana. Následovala filmová komedie Kdyby radši hořelo od Adama Kolomana Rybanského a rodinné drama Spolu v režii Martina Müllera. Závěrečné projekce obstaral velkofilm Il Boemo o životě a díle slavného českého skladatele Josefa Myslivečka.

Kromě novinek byla v Záhřebu představena i retrospektiva filmů Jana Nĕmce, jedné z nejvýznamnějších osobností československé filmové vlny 60. let. Uvedeny byly filmy Perličky na dně, O slavnosti a hostech, Démanty noci a také krátkometrážní snímek Sousto.

Jako obvykle, chorvatští diváci měli "své" žádané české filmy nabídnuty ke shlédnutí ve svém rodném jazyce.

Velvyslanectví vyjadřuje velké poděkování dlouholetým partnerům z kina Tuškanac v Záhřebu, kde se "Týden" konal v uplynulých letech a letos nemohl kvůli rekonstrukci, a z Art-kina v Rijece za skvělou spolupráci při přípravě přehlídek. Děkujeme kinu CineStar Branimir za poskytnutí skvělého zázemí. Poděkování patří městům Záhřeb a Rijeka, centrále Českých center v Praze za veškerou podporu a také bohemistům z Univerzity Záhřeb za pořízení překladů (titulků) do chorvatštiny.

Přehlídky by byly stěží realizovatelné bez laskavé podpory Záhřebského pivovaru, za kterou velvyslanectví vyjadřuje vděk.

A samozřejmě poděkování také chorvatským divákům. Jsou to oni, pro něž přehlídky českých filmů organizujeme.

Galerie


Přehlídka českých filmů v Chorvatsku