česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Michaela Jeřábková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava „České hrady a zámky" v Historickém muzeu v Jerevanu

V Historickém muzeu Arménie byla ve spolupráci se ZÚ Jerevan zahájena výstava „České hrady a zámky“ připravená Národním muzeem ČR. U příležitosti zahájení výstavy bylo podepsáno Memorandum o porozumění mezi Národním muzeem ČR a Historickým muzeem Arménie. Vernisáž výstavy proběhla za účasti Předsedkyně PSP ČR paní Markéty Pekarové Adamové a Předsedy Národního shromáždění Arménie pana Alena Simonyana.
 

U příležitosti oficiální návštěvy Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky paní Markéty Pekarové Adamové v Arménské republice byla dne 31. 1. 2023 ve spolupráci se zastupitelským úřadem České republiky v Jerevanu otevřena v Historickém muzeu Arménie v Jerevanu výstava „České hrady a zámky“, kterou pod vedením kurátora Martina Musila připravilo Národní muzeum ČR.

V rámci oficiálního zahájení výstavy bylo za přítomnosti obou předsedů podepsáno ředitelem Historického muzea Arménie panem Davitem Podhosyanem a náměstkem Generálního ředitele Národního muzea ČR pro centrální sbírkotvornou a výstavní činnost panem Petrem Brůhou Memorandum o porozumění mezi Národním muzeem ČR a Historickým muzeem Arménie. Jedná se o historicky první memorandum podepsané mezi muzejními institucemi obou zemí, které otevírá novou kapitolu vzájemné spolupráce v oblasti výstavnictví a muzejní práce.

Fotografická výstava „České hrady a zámky“ v Historickém muzeu v Jerevanu, největším a nejvýznamnějším muzeu Arménie s více než 400 tisíci exponátů, představuje výběr 25 nejznámějších českých a moravských hradů a zámků, a to jak hradních a zámeckých exteriérů, tak i interiérů. Kromě nejznámějšího z nich, Pražského hradu, se jedná např. o zámek v Českém Krumlově, Lednicko-Valtický areál, hrad Karlštejn, zámecké komplexy v Telči, Litomyšli či zámek Hluboká.

V rámci výstavy Národní muzeum připravilo rovněž interaktivní koutek pro dětské návštěvníky, kteří si mohou sestavit vlastní dřevěný hrad i s hradní stráží.

Vernisáže výstavy se zúčastnilo více než 100 pozvaných hostů z řad diplomatického sboru v Jerevanu, představitelů kulturních a vládních institucí Arménské republiky i akademické obce.

Výstava v Historickém muzeu v Jerevanu bude návštěvníkům otevřena do 31. března 2024.