Mise z Arménie do ČR zaměřená na odpadové hospodářství
29.10.2024 / 11:07 | Aktualizováno: 07.11.2024 / 09:45
Velvyslanectví České republiky v Jerevanu ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky zorganizovalo ve dnech 14.-18. října 2024 incomingovou misi arménských expertů v oblasti odpadů a ekologie. Zúčastnili se jí arménští představitelé soukromého sektoru, státních institucí, nevládních organizací i akademické sféry. Cílem mise uskutečněné v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie bylo především navázat kontakty mezi českými a arménskými podnikateli v oblasti zpracování, využití a recyklace odpadů.
Velvyslanectví ČR v Jerevanu zorganizovalo společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) v sektoru odpadového hospodářství. Projekt proběhl ve dnech 14.-18. října 2024 ve formě incomingové mise arménských expertů. Členy delegace byli zástupci Ministerstva teritoriální správy a infrastruktury Arménie, American University of Armenia, společnosti AM-Eska a ISSD NGO.
Záměrem projektu bylo představit českou praxi i vybavení a techniku, zajímavé české firmy, propojit české výrobce a dodavatele s potenciálními partnery a klienty, seznámit je s organizací odpadového hospodářství v Česku a zjistit možnosti další spolupráce. Delegace během návštěvy jednala s řadou firem i institucí.
V rámci projektu skupina navštívila například odpadní výměníkovou stanici v Neveklově u Benešova. V doprovodu majitele firmy IVP a.s., která stanici provozuje, se zevrubně seznámili s jejími technickými parametry i procesem fungování, který je aplikovatelný i v Arménii. Čeští i arménští experti se shodli, že síť podobných výměníkových stanic vybudovaná v Arménii by byla prvním předpokladem efektivnějšího zpracování zejména komunálního odpadu. Češi přitom disponují technickým řešením, které je možné v Arménii využít.
Arménská delegace také navštívila provoz stabilního zdroje tepla a elektřiny z obnovitelných zdrojů provozovaný firmou EFG v Mostku. Průvodcem byl přímo hlavní konstruktér kotle, který umožňuje spalovat variabilní typy paliv. Kromě zemědělských agro-pelet je možné využít také dřevní štěpku, čistírenské kaly apod., tj. zdroje, kterých je i v Arménii dostatek. Jedná se tudíž o další potenciálně zajímavou příležitost aplikovatelnou přímo v Arménii.
S představiteli společnosti OIKOI Architekti proběhla diskuze o situaci v odpadovém sektoru v Arménii, v Česku, ale i v sousedních zemích. Během brněnské části pracovního programu se delegace potkala s vedením a dalšími představiteli firem Enress s.r.o., Tedom a.s. a SAKO Brno.
Díky návštěvám přímo v provozech a expertním debatám si hosté prohloubili znalosti o problematice odpadového hospodářství v Česku a seznámili se s českými zkušenostmi, které by bylo možné přenést do Arménie. Diskutovány byly ale i zkušenosti negativní a způsoby, jak jim předcházet. Specificky pak byla představena koncepce odpadového hospodářství města Brna.
Cílem mise uskutečněné v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie bylo především navázat kontakty mezi českými a arménskými experty a podnikateli v oblasti zpracování, využití a recyklace odpadů. Samotnou cestou do Česka však kontakty s arménskými účastníky rozhodně nekončí. Arménská delegace načerpala jak know-how, tak i povědomí o možnostech konkrétních technických řešení realizovaných v Česku. Do budoucna se velvyslanectví společně s účastníky mise bude snažit přispět k tomu, aby alespoň část z nabytých poznatků byla aplikována v arménské praxi.
Petr Pirunčík (vedoucí zastupitelského úřadu), Sabina Nováková (zástupkyně vedoucího zastupitelského úřadu)