
Grantová podpora výzkumu a mezinárodní vědecké spolupráce v Arménii – příležitosti pro české subjekty
05.05.2025 / 12:00 | Aktualizováno: 05.05.2025 / 13:46
Arménie se chce stát průmyslovou zemí s vyspělými technologiemi a kvalitním vysokým školstvím. Vláda Arménie proto začala zvyšovat finanční prostředky na vědu a vzdělávání. Přelomovým krokem bylo také schválení vytvoření tzv. Akademického města (Academic City) poblíž Jerevanu. Byly spuštěny tři nové mezinárodní grantové programy zaměřené na podporu a rozvoj mezinárodní vědecké spolupráce a přilákání talentů do země. Mladí vědci z Česka mohou využít příležitosti zahájit své první financované výzkumné projekty v Arménii. Zkušenější vědci mohou v Arménii založit vzdálené laboratoře nebo vést výzkumné skupiny.
V roce 2020 představil arménský premiér třicetiletou transformační strategii, v níž nastínil novou národní vizi a ambiciózní dlouhodobé cíle. V rámci této vize se Arménie chce stát průmyslovou zemí s vyspělými technologiemi a do roku 2050 mít alespoň tři univerzity, které se umístí mezi 200 nejlepšími v mezinárodních žebříčcích univerzit.
Vláda Arménie proto začala zvyšovat finanční prostředky na vědu a vzdělávání a zároveň pracuje na posílení příslušného legislativního rámce. Od roku 2021 pracují příslušné vládní orgány na novém komplexním zákoně o vysokoškolském vzdělávání a na posílení arménského vědeckého ekosystému. To zahrnuje spuštění nových programů veřejného financování a podporu pořizování moderního vědeckého vybavení – v regionu jižního Kavkazu často unikátního.
Přelomovým krokem bylo také schválení vytvoření tzv. Akademického města (Academic City) poblíž Jerevanu (http://hesc.am/files/academic_city_concept_overview.pdf). Cílem této ambiciózní iniciativy je konsolidace všech státních univerzit a výzkumných ústavů spolu se založením šesti nových univerzit, které budou konkurenceschopné v celosvětovém měřítku. Projekt je klíčovým pilířem při prosazování arménské transformační strategie a naplňování její dlouhodobé vize. V dalších fázích realizace projektu Akademického města se mohou české firmy účastnit výběrových řízení na dodávky různého vybavení včetně vědeckého vybavení nebo na dodávky služeb. Všechna výběrová řízení jsou zveřejňována na oficiálních webových stránkách (https://gnumner.minfin.am/en/) a jsou k dispozici v arménštině, ruštině a v některých případech i v angličtině.
Výbor pro vysoké školství a vědu Ministerstva školství, vědy, kultury a sportu Arménie zahájil tři nové mezinárodní grantové programy zaměřené na rozvoj mezinárodní spolupráce a přilákání talentů do země. Tyto iniciativy podporují zapojení zahraničních výzkumných pracovníků v Arménii, vytváření vzdálených laboratoří a formování společných výzkumných skupin. Prostřednictvím těchto programů došlo v Arménii k významnému pokroku v několika klíčových oborech – například v materiálové vědě (včetně aditivní výroby a nanotechnologií), farmaceutické chemii, autonomních systémech a umělé inteligenci. Tento vývoj vedl k vytvoření pevného základu vyspělého vybavení a kvalifikovaných mladých odborníků, což zemi připravilo pozici pro další pokrok a inovace.
Postdoktorský program (Postdoc Program) je určen na podporu zapojení mladých zahraničních výzkumných pracovníků do arménských vědeckých institucí. Rozpočet grantu se pohybuje od 12,6 milionu AMD do 16,2 milionu AMD (odpovídá 28 700 – 37 000 EUR) pro projekty trvající až 24 měsíců, s měsíčním platovým stropem 400 až 550 tisíc AMD (zhruba 900-1250 EUR). Kombinace tohoto grantu s dalšími zdroji financování z Výboru pro vysoké školství a vědu (HESC) nebo jiných místních programů je povolena a běžně využívána. Klíčovým očekávaným výstupem programu je publikace alespoň dvou vědeckých článků v časopisech s minimálním SJR hodnocením odpovídajícím Q2. Další podrobnosti jsou k dispozici v poslední programové výzvě vyhlášené v roce 2024 (http://hesc.am/files/POSTDOC2025-eng.pdf).
Cílem programu „Adjunct Research Professorship Program (Remote Laboratory)“ je umožnit vynikajícím výzkumným pracovníkům založit a vést výzkumné skupiny na špičkových arménských institucích. Program je otevřen výzkumným pracovníkům jakékoli národnosti, kteří nežili, nepracovali ani nestudovali v Arménii alespoň 12 měsíců v posledních čtyřech letech. Nabízí financování ve výši až 363 606 EUR (přibližně 154,9 milionu AMD) na pět let. Financování pokrývá mzdy, výzkumné potřeby, vybavení, cestovní náklady a náklady na publikace. Hlavní řešitelé by se měli v průběhu projektu přestěhovat do Arménie na dobu nejméně 12 měsíců. Během první výzvy této iniciativy bylo schváleno více než deset projektů. Další podrobnosti jsou k dispozici v poslední programové výzvě vyhlášené v roce 2024 (https://rl-armenia-2024.hesc.am/documents/24RL_Call_eng.pdf?new).
Cílem programu „Incoming Research Fellowship Program 2025 (Integration Grant)“ je založit v Arménii nová vědecká pracoviště v pokročilých a vysoce perspektivních oblastech výzkumu pod vedením zahraničních vědců. Každý projekt může trvat až 60 měsíců. Zahraniční spolupracovník musí mít h-index 3 až 15 (podle databáze Scopus, v závislosti na oblasti výzkumu) a je povinen strávit na hostitelské instituci v Arménii nejméně 25 kumulovaných dnů a zároveň hostit členy skupiny v zahraničí po stejnou dobu. Jako klíčový výstup se očekává, že skupina požádá o alespoň jeden mezinárodní grant a předloží potvrzující dopis. Program nabízí finanční prostředky v rozmezí od 79 do 148 milionů AMD (odpovídá 180-337 tisícům EUR) pro skupiny o 2 až 5 členech. Pokud se hlavní řešitel přestěhuje do Arménie spolu se svými rodinnými příslušníky, lze žádat o finanční podporu až do výše 157 milionů AMD (zhruba 358 tisíc EUR). Další podrobnosti jsou k dispozici v poslední programové výzvě vyhlášené v roce 2024 (http://hesc.am/files/hraver-integrum-2025-eng.pdf).
Mladí vědci z Česka mohou využít příležitosti zahájit své první financované výzkumné projekty v Arménii a začít svou kariéru v dynamickém a rychle se rozvíjejícím vědeckém prostředí se silnými vazbami na evropské a americké instituce. Zkušenější vědci mohou v Arménii založit vzdálené laboratoře nebo vést výzkumné skupiny a řešit vědecké výzvy, které jsou v souladu s jejich širšími výzkumnými programy a prioritami. Tato oboustranně výhodná spolupráce by arménským institucím umožnila posílit jejich vědecké kapacity a přispět k řešení aktuálních a reálných výzkumných výzev, zatímco čeští výzkumní pracovníci by mohli možnost pracovat s vysoce motivovanými mladými vědci v Arménii a rozvíjet své projekty s efektivní finanční podporou.
Oznámení o výzvách mezinárodních grantových programů lze nalézt na webových stránkách Výboru pro vysoké školství a vědu (http://hesc.am/en/31-10-2024). Na této stránce jsou rovněž k dispozici informace o projektech financovaných v předchozích výzvách spolu s obsáhlým interkativním seznamem dostupného vědeckého vybavení napříč různými státními výzkumnými ústavy v Arménii (https://equipment.hesc.am/index.php?langid=2). Stojí za zmínku, že české podniky a výzkumné instituce se mohou účastnit i mezinárodních tendrů na pořízení různého vědeckého vybavení.
Ararat Sahakyan (ekonomická expertní místní síla) a Sabina Nováková (zástupkyně vedoucího zastupitelského úřadu)