česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Washington debatoval o minulosti a budoucnosti V4

Velvyslanectví ČR ve Washingtonu uspořádalo 16. června 2016 na půdě School of Advanced International Studies na Univerzitě Johns Hopkins ve Washingtonu diskusi s názvem Visegrad 4 @ 25 and Beyond, Tackling European Challenges. V diskusním panelu vystoupili mj. Libor Rouček, bývalý místopředseda Evropského parlamentu a Pavol Demeš, významný expert na mezinárodní vztahy a bývalý slovenský ministr zahraničních vztahů.

Účastníci diskuse se ve svých vystoupeních věnovali nejen historickým okolnostem vzniku a vývoje spolupráce mezi zeměmi V4, nýbrž se zaměřili i na aktuální pohled jednotlivých členů V4 a současné výzvy, jimž čelí evropský prostor a středoevropský region zejména. Panelisté se shodli na tom, že významné místo mezi těmito výzvami zaujímá chování Ruska, ať už z hlediska bezpečnostního, ekonomického nebo hodnot, jež se pokouší projektovat za své hranice. Nemalá část diskuse, do které svým dílem přispěli i profesor mezinárodních vztahů z Univerzity Jana Pavla II v Lublinu Wojciech Gizicki i generální ředitel maďarského Institutu pro zahraniční věci a obchod Márton Schőberl, se zaměřila i na hodnotové otázky a téma demokracie ve střední a východní Evropě obecně. 

Výchozím bodem pro debatu moderovanou ředitelem Centra pro transatlantické vztahy Danielem Hamiltonem byla zprávy panelu eminentních osobností V4 vedeného L. Roučkem, jež byla pod názvem Visegrad 25 Years After publikována v únoru t.r.

 

V4 2016 vv.Gandalovič

V4 2016 vv.Gandalovič