česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jelínkova letní škola a workshop pro technologie řeči a jazyka: Tradice a budoucnost ve spolupráci s VÚT Brno

Již 30 let každé léto organizuje Centrum pro zpracování řeči a jazyka (CLSP) Johns Hopkins University intenzivní šestitýdenní výzkumný workshop zaměřený na řečové a jazykové technologie. Tyto úspěšné workshopy mají široký dopad na odbornou komunitu zabývající se technologiemi pro lidský jazyk. 

V letošním roce, při svém 31. ročníku, se workshop bude konat na domovské půdě Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimoru ve státě Maryland a to od července do začátku srpna. 

Významnou událostí příští rok bude skutečnost, že program bude hostit Vysoké učení technické v Brně ve spolupráci s Univerzitou Johnse Hopkinse a partnery evropského projektu ESPERANTO. Brno se tak na dva měsíce stane "hlavním městem" řečových technologií, velkých jazykových modelů a umělé inteligence, s přítomností více než 100 výzkumníků, kteří pocházejí z více než 30 univerzit, institucí a firem.

Každý tým stráví šest týdnů společnou prací na vybraném náročném problému nebo technice, která dosud nebyla dostatečně prozkoumána. Mnohé týmy mají vliv na následný výzkum a praxi prostřednictvím publikací, softwaru a dat, které produkují. Pro mnoho účastníků workshopu je však největším přínosem interakce s ostatními výzkumníky, což vede k vytváření nových a trvalých spoluprací.

Workshopy také přispívají k rozvoji odborníků v oblastech zpracování řeči a přirozeného jazyka tím, že poskytují intenzivní trénink pro studenty bakalářského a magisterského studia, umožňují výzkumníkům z různých oblastí se učit jeden od druhého a vzdělávají všechny účastníky workshopu prostřednictvím přednášek hostů, seminářů účastníků a aktualizací týmového výzkumu.

Témata workshopů jsou vybírána neobvyklým procesem interaktivního „peer review“. Počáteční jednostránkové návrhy jsou široce přijímány na podzim předcházejícího roku.

Workshopu samotnému předchází dvoutýdenní letní škola zaměřená na technologie pro lidský jazyk, která je určená pro studenty a další zájemce. Každý den letní školy zahrnuje dvě pozvané přednášky a odpolední praktická cvičení.

Celý program je pojmenován po Fredericku Jelínkovi, který se narodil v roce 1932 v Kladně jako Bedřich Jelínek a byl česko-americkým výzkumníkem v oblasti teorie informace, automatického rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Studoval inženýrství na Massachusetts Institute of Technology a deset let vyučoval na Cornell University, než přijal práci ve výzkumu IBM. V IBM jeho tým pokročil v přístupech k počítačovému rozpoznávání řeči a strojovému překladu. Po IBM vedl Centrum pro zpracování řeči a jazyka na Univerzitě Johnse Hopkinse po dobu 17 let, kde pracoval až do dne své smrti v roce 2010.

Jelinek Summer Workshop on Speech and Language Technology se tak stává nejen místem intenzivního výzkumu a inovací, ale i vzpomínkou na výjimečného vědce, který svým dílem ovlivnil celé generace výzkumníků a odborníků v oblasti řečových technologií a zpracování přirozeného jazyka.

Vypracoval: Jan Chmelík, vědecký diplomat ZÚ Washington