česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: 100 presepi
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava "100 jesliček ve Vatikánu"

Česká republika byla letos zastoupena dvěma betlémy ze sbírek Muzea Jindřichohradecka na prestižní výstavě "100 jesliček ve Vatikánu" – „100 Presepi in Vaticano“.

8. 12. 2023 byl na Svatopeterském náměstí v Římě v levé části Berniniho kolonády slavnostně zahájen VI. ročník oblíbené vánoční výstavy „100 jesliček ve Vatikánu“. Výstavu pořádal Svatý stolec, konkrétně Dikastérium pro evangelizaci, které na ní kařdoročně představuje výběr nejrůznějších betlémů a jesliček z nepřeberného množství materiálů od významných umělců až po ty vytvořené dětmi, nejen z Itálie, ale i z různých zemí celého světa.

Do letošního ročníku bylo vystavovateli nabídnuto přes 300 betlémů, odborná porota jich nakonec k vystavení vybrala 140 z 22 zemí.
Mezi betlémy vybranými pro tuto prestižní výstavu se znovu objevily i betlémy z České republiky: díky spolupráci s Jihočeským krajem se mohly představit dva krásné dřevěné vyřezávané betlémy jihočeských umělců, Jiřího Bürgera a Romana Galka, ze sbírek Muzea Jindřichohradecka.
Výstava byla zahájena pro-prefektem Dikasteria pro evangelizaci arcibiskupem Rino Fisichellou a velvyslancem Itálie při Svatém stolci S. E. Franceskem Di Nitto. Itálie byla v letošním roce hlavní partnerskou zemí výstavy, neboť se slaví 800 let od Vánoc r. 1223, kdy sv. František postavil první jesličky na světě v italském Grecciu. Zahájení se proto účastnili také generální ministr Řádu menších bratří Fr. Massimo Fusarelli a starosta Greccia, Emiliano Fabi. Hudební vystoupení zajistily děti z Greccia a dále hudba vatikánských četníků.
Slavnostní inaugurace se zúčastnila též delegace Jihočeského kraje v čele s náměstkem hejtmana pro oblast kultury, kulturního dědictví a problematiky venkova panem Pavlem Hrochem, velvyslanec ČR při Svatém stolci Václav Kolaja a velvyslanec ČR v Itálii Jan Kohout.
Výstava umístěná v levé části Berniniho kolonády na Náměstí svatého Petra byla veřejnosti otevřena od 9. 12. 2023 do 7. 1. 2024, vždy od 10.00 do 19.30 hod. Vstup byl již tradičně zdarma.

 

Jiří Burger

Jiří Burger

Roman Galek

Roman Galek

100 jesliček ve Vatikánu

100 jesliček ve Vatikánu

 

100 jesliček ve Vatikánu

100 jesliček ve Vatikánu

100 jesliček ve Vatikánu

100 jesliček ve Vatikánu

 

100 jesliček ve Vatikánu

100 jesliček ve Vatikánu