Transformační program podpořil nové podnikatelské projekty v Mongolsku
14.10.2021 / 12:42 | Aktualizováno: 02.11.2021 / 08:25
Dne 8. října 2021 se velvyslanec Jiří Brodský a ekonomický diplomat Vardan Khachatryan účastnili v roli porotců soutěže pro mladé kreativní podnikatele, kterou organizovala česká Charita v Mongolsku.
Projekt byl spolufinancovaný Evropskou unií a z fondu transformačního programu Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Tato iniciativa si klade za cíl prostřednictvím budování kapacit vytváření sítí, advokacie a výzkumu zlepšit kapacity organizací občanské společnosti v Mongolsku. Zvýšit zaměstnanost mládeže vytvořením nových pracovních příležitostí a podpořit společensky prospěšné podnikání ve venkovských oblastech.
Soutěž se konala ve virtuálním formátu prostřednictvím softwarového programu Zoom pro videokonference. Z celkového počtu 51 podnikatelských návrhů napříč provinciemi Bayankhongor, Dornogovi, Khentii, Selenge a Ulánbátaru se do užšího finálového výběru dostalo pouze 10 nejlepších, jejíž kreativita a inovativní obchodní nápady by mohly nejlépe posloužit k rozvoji svých komunit.
Porota se skládala ze zástupců Delegace Evropské unie v Mongolsku, Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru, Khan Bank, mongolské nevládní organizace Development Solutions a české Charity v Mongolsku.
První místo obsadil podnikatelský záměr na recyklaci odpadního papíru. Tento vyhozený materiál se recykluje a využije na výrobu upomínkových předmětů a jiných dekorací. Firma bude zaměstnávat ženy se zdravotním postižením, které jsou znevýhodněny, a v současnosti je pro ně velmi obtížné najít uplatnění na mongolském trhu práce. Po kandidátech se nevyžaduje předchozí zkušenost či vzdělání. Uplatnění najdou všechny, které o práci projeví zájem. Finální výrobky z recyklovaného papíru se budou veřejnosti nabízet k prodeji v obchodních centrech.
Na druhém místě se umístil projekt z oblasti ochrany životního prostředí. Tým mladých kreativců hodlá ve své provincii Dornogovi zredukovat množství potravinového odpadu ve školách a mateřských školkách zařízením na úpravu a využití biologicky rozložitelného odpadu. Výsledný recyklovaný produkt využijí místní farmáři jako hnojivo pro své výsadby. Součástí projektu bude osvěta dětí v oblasti ochrany životního prostředí zaměřená na plýtvání potravin.
Třetí místo obsadili mladí kreativci s business plánem na pěstování a kultivací organických produktů jako jsou mongolský česnek a med. Rádi by své dosavadní podnikání rozšířili a do tohoto procesu chtějí zahrnout jak místní farmáře, tak i lidi z okolí, pro které se vytvoří nové pracovní pozice.
Tři nejlépe hodnocené projekty získaly finanční příspěvek v přepočtu 100-120 tisíc CZK, který jim pomůže jejich podnikatelský záměr dále rozvíjet. Projekty se budou realizovat za asistence české Charity v Mongolsku, která bude dohlížet na naplnění jejich cílů a stejně tak zůstane v kontaktu i se všemi dalšími účastníky programu.
Zpracoval: Vardan Khachatryan, ekonomický diplomat Velvyslanectví České republiky v Mongolsku