Předání laboratoře pro měření frekvence a času
04.03.2014 / 09:35 | Aktualizováno: 26.03.2021 / 09:08
Díky českým rozvojovým projektům se Mongolsko dostalo na světovou úroveň měření délky a přesného času
Dne 28.02.2014 byla slavnostně předána laboratoř na měření frekvence a času, která byla zřízena v rámci bilaterální projektu Zahraniční rozvojové spolupráce vlády ČR. Projekt „Zavedení standardů pro měření času a korekce národních primárních standardů pro měření délky“ realizoval v Mongolském úřadu pro standardizaci a metrologii (MASM) tým českých odborníků pod vedením Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) ČR a Českého metrologického úřadu (ČMI). Slavnostní předání v Ulánbátaru proběhlo pod záštitou místopředsedy vlády pana Terbišdagva za účasti velvyslankyně I. Grollové, předsedy MASM G. Gantumura, ředitele oddělení zahraničních vztahů ÚNMZ ČR M. Chloupka a dalších.
Do laboratoře MASM byly nainstalovány atomové hodiny s potřebným příslušenstvím. Díky nim se Mongolsko zařadilo mezi zhruba 70 zemí ve kterých je rozmístěno asi 400 kusů takovýchto přesných časoměrných přístrojů a zapojí se tak do společného vytváření „světového času“ se podílí na vytváření světové hodiny. Atomové hodiny jsou v současnosti nejpřesnějším existujícím strojem pro měření času. Využívají k měření času rezonanční frekvenci atomů velmi stabilního prvku zvaného cesium – a je podle nich regulován a koordinován čas např. vesmírných družic, navigačních systémů (GPS, Glonass ale do budoucna snad i evropský Galieleo), signál radiových a televizních stanic, ale také např. bankovních transakcí v různých časových pásmech.
Čeští experti si díky úspěšnému bilaterálnímu projektu vydobyli v Mongolsku výbornou odbornou prestiž, a to nepochybně napomohlo tomu, že se – shodou okolností právě v těchto dnech – stali vedle britského institutu BSI tzv. juniorními vedoucími nového projektu, který v oblasti standardizace zahajuje v Mongolsku pro následující tři roky Evropská unie.