монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní předání českého hydrogeologického rozvojového projektu

Na USUGu hlavního města Ulánbátar se konalo počátkem prosince 2013 slavnostní předání českého rozvojového projektu, který realizovala česká firma Vodní zdroje a.s., se zaměřením na přenos know-how při regeneraci vrtů.

Dne 05.12.2013 byl předán projekt „Rehabilitace nefunkčních vodních zdrojů pro zásobování města Ulánbátar pitnou vodou“ pro USUG (Úřad vodovody a kanalizace). Na slavnostním předání byli přítomni velvyslankyně ČR v MNG I. Grollová, ředitel USUGu  S. Unen, generální ředitel firmy Vodní zdroje a.s. T. Hájek a další zástupci z realizátorské firmy, ministerstva životního prostředí a zeleného rozvoje, ministerstva stavebnictví a urbanistiky, magistrátu hlavního města, USUGu a další.  

Hlavním cílem tohoto projektu byla regenerace přibližně 70 starých vodárenských vrtů v centrální jímací oblast, čímž došlo k prodloužení životnosti těchto vrtů a zvýšení jejich kapacity, tzn. vydatnosti, v průměru o více jak 30 %. Současně česká firma přenesla technologie regenerace a zároveň zaškolila pracovníky USUGu pro provádění tohoto typu práce. V rámci projektu byla dodána speciální kamera do vrtů a kvalitní plastové výtlačné potrubí. Dále bylo vyvrtáno 18 monitorovacích vrtů a na základě sbíraných dat byl vytvořen hydraulický model a pásmo ochrany pro celé centrální území včetně vytipování zdrojů možné kontaminace.

V průběhu realizace se zjistilo, že Mongolsko vůbec nemá systém sledování zásob spodních vod a prognózy dalšího vývoje a modelování proudění, které jsou nezbytné pro přípravu záchranných opatření v případě havárií.

Český projekt byl tedy zčásti rozšířen o ukázku takových nezbytných monitorovacích bodů a možností jejich využití. Ale při jeho předání bylo apelováno na USUG, ale také na město Ulánbátar, Ministerstvo stavebnictví, Ministerstvo životního prostředí i na Bezpečnostní rádu státu, aby co nejdříve zabezpečily takovým systémem celý Ulánbátar jako součást prevence katastrof.

 

Galerie


USUGprojekt