монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mongolsko označilo svou další turistickou stezku, Česko jí doplní o vzdělávací prvky

Ulánbátar, Mongolsko – V neděli 5. května byl modrou barvou vyznačen šestikilometrový okruh okolo hory Chingeltei jižně od hlavního města. Akce se účastnilo několik stovech turistů a v rámci happeningu byla podepsána  smlouva mezi Ministerstvem zahraničních věcí ČR, zastoupeným velvyslancem Janem Vytopilem, a Mongolian Walking Association (MWA), zastoupenou předsedou Bolor-Erdene Baatarem. Tato smlouva umožní realizaci osazení turistické stezky na pohoří Dugui Tsagaan vzdělávacími prvky zaměřenými na ochranu přírody a krajiny. Tato pěšími turisty nevyhledávanější lokalita, byla zaznačena jako vůbec první v roce 2023. Vzdělávací tabule dodá česká firma Lesní svět.
 

Šíření systému českého turistického značení začalo loni na podzim podpisem licenční smlouvu mezi MWA a Klubem českých turistů (KČT), která připojila Mongolsko k zemím používajícím naše turistické značení. Členové MWA letos vyznačili druhou stezku a plánují další dvě v různých krajích Mongolska. Myšlenka rozšíření značení do mongolských národních parků s cílem zlepšit jejich přístupnost byla mimo jiné diskutována v březnu
v Praze mezi mongolským ministrem turismu a životního prostředí Bat-Erdenem a českým ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem.

Mongolsko loni zrušilo vízovou povinnost pro turisty z celé EU a jasně se tak otevírá cestovatelům. Jsem rád, že jim k tomu Česká republika napomáhá a je vnímána jako silný partner,“ řekl velvyslanec Vytopil. „Mongolsko potřebuje diverzifikovat ekonomiku, která je závislá hlavně na nerostných surovinách. Tato krásná země má však obrovský potenciál právě v turismu a české firmy jsou připravené v této sféře investovat.“

Mongolsko čelí dramatickým dopadům klimatických změn v podobě nadměrného spásání a odlesňování, což ovlivňuje zásobování vodou. Existuje mnoho iniciativ na obnovu lesů, ale často selhávají kvůli nedostatečné informovanosti. Zatímco lidé na venkově čelí úbytku lesů denně, ve městech není situace tak zjevná.

Stezka Dugui Tsagaan v horách Bogd-Khan jižně od Ulánbátaru má zvýšit povědomí o důležitosti lesů prostřednictvím vzdělávacích prvků, které na míru vytvořila firma Lesní svět. Tato byla jako první zaznačená českým systémem v září roku 2023 a využívají ji tisíce turistů týdně, což z ní dělá nejnavštěvovanější lokalitu pěší turistiky. MWA doufá, že stezka poslouží jako model pro celou zemi. Informační tabule se zaměří na ochranu lesů a jejich význam pro vodní bezpečnost a jejich obsah je odborně garantovány Mendelovou univerzitou.