монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: TASO
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo

Česká technologie pomáhá dláždit mongolské cesty

Mongolská firma TASO vybavena českými stroji na zpracování kamene od firmy Gestra CZ válcuje konkurenci ve výrobě žulových kostek.

Firma TASO, jejíž název je složením iniciál křestních jmen majitele T. Otgonbajara a jeho rodiny, byla založena v roce 2012. Zpočátku se zabývala pouze výrobou stavebního bednění a jeho příslušenstvím založenou na korejských postupech. Později k tomu přibylo zpracování přírodního kamene pro stavební účely. K této myšlence ho přivedlo vyprávění jeho rodičů, kteří Česko v 90. letech navštívili. V paměti mu utkvěly příběhy o krásných pražských chodnících vydlážděných z kamene.

Pan Otgonbajar, neboli pan Oko, jak se v okruhu přátel rád nechává nazývat, si byl díky svým dlouholetým zkušenostem ve stavebnictví vědom mezer na mongolském trhu se stavebním materiálem/kamenem. Proto se v roce 2015 rozhodl, že založí vlastní továrnu na výrobu žulových kostek. O dva roky později dostal povolení na průzkum ložisek a těžbu žuly. Následovala cesta do Česka, kde si mohl chodníky z žulových kostek, o kterých slýchával z vyprávění poprvé prohlédnout zblízka. Byl ohromen jejich estetickou jedinečností a trvanlivostí. Vyhledal si firmu Gestra CZ, českého výrobce strojů na zpracování kamene, se kterou položili první základy pro dlouhodobou spolupráci. První nákup dvou českých štípaček na kámen na sebe nenechal dlouho čekat. Ukázalo se, že to byl výtečný podnikatelský nápad. Obchodní výsledky firmy byly nad očekávání, poptávka po žulových kostkách firmy TASO byla tak vysoká, že nestíhali uspokojit poptávku. Zcela logicky následovalo rozšíření výrobních kapacit továrny. Pan Otgonbajar znovu vsadil na vyzkoušenou kvalitu českých strojů firmy Gestra CZ. Tentokrát se jednalo o dodávku kompletní výrobní linky sestávající ze dvou štípaček (43 a 150 tun) a dvou ocelových dopravníků.

Firma TASO v současnosti vyrábí bílo-šedé žulové kostky v několika velikostech a disponuje výrobní kapacitou až 10 000 ks za den. Své produkty dodává zejména do rezidenčních projektů, kde se její kostky využívají na stavbu cest po vzoru těch českých. Celková výše investice do českých zařízení je 200 000 EUR. Projekt byl financován z vlastních zdrojů a částečně úvěrem od mongolské banky.

Podle velvyslance ČR v Mongolsku Jana Vytopila: „Mongolové dobře znají český průmysl a naše značky, které jsou uznávány pro její kvalitu.“

Recept na úspěch v podnikání s kameny je dle slov pana Otgonbajara v konkurenční výhodě jeho firmy. Zatímco jeho žulové kostky se díky české technologii těší přímých tvarů, stejný produkt od konkurence, využívající stroje jiné provenience, trpí viditelným nekvalitním opracováním. To je dáno kvalitou štípačky. ‚Chcete-li vyrábět nejlepší žulové kostky, musíte na to mít nejlepší dostupnou technologii a tou je česká‘, uzavírá pan Otgonbajar. Kromě zpracování kamene firma již 10 let úspěšně pokračuje ve výrobě stavebního bednění.

Zpracoval: Vardan Khachatryan, ekonomický diplomat Velvyslanectví České republiky v Mongolsku.

Galerie


TASO