Česká technologická inovace v Mongolsku: 3D tiskárny PRŮŠA posilují GerLab na Mongolské národní univerzitě
19.05.2025 / 09:23 | Aktualizováno: 19.05.2025 / 09:28
V rámci významného posílení česko-mongolské spolupráce v oblasti vědy a výzkumu zahájila společnost PRŮŠA Research – přední český výrobce 3D tiskáren – dodávky svých pokročilých tiskových systémů na Mongolskou národní univerzitu (NUM). Tato zařízení rozšíří technologické možnosti univerzitní laboratoře GerLab, která byla založena na základě konceptu Fab Lab vyvinutého Massachusettským technologickým institutem (MIT). Cílem GerLabu je podpora inovací a praktických dovedností v oblasti digitální výroby.
PRŮŠA Research: český globální úspěch
Společnost PRŮŠA Research, založená Josefem Průšou, se etablovala jako jeden z předních světových výrobců stolních 3D tiskáren. Z centrály v Praze expeduje měsíčně přes 10 000 tiskáren do celého světa, což svědčí o její robustní výrobní kapacitě a silné mezinárodní poptávce. Firma zaměstnává více než 900 pracovníků a její produkty jsou ceněny pro spolehlivost, otevřenost a komunitní podporu. Globální trh s 3D tiskem zažívá dynamický růst. V roce 2025 dosáhne jeho hodnota přibližně 29,29 miliardy USD a do roku 2034 se očekává nárůst na více než 134,58 miliardy USD, s průměrnou roční mírou růstu (CAGR) 18,52 %. Tento trend je poháněn rostoucím využíváním 3D tiskových technologií napříč různými odvětvími, včetně vzdělávání, zdravotnictví a výroby.
Vzdělávání v Mongolsku a koncept GerLab
Mongolsko zaznamenává rostoucí zájem o technologie 3D tisku, zejména v oblasti vzdělávání a výzkumu. Podle dostupných údajů se očekává, že trh s desktopovými 3D tiskárnami v Mongolsku bude v období do roku 2030 růst, přičemž klíčovými faktory jsou rostoucí poptávka po prototypování a nástrojích pro výuku. GerLab na NUM ztělesňuje principy konceptu Fab Lab a poskytuje studentům a výzkumným pracovníkům přístup k nejmodernějším výrobním nástrojům. Integrace 3D tiskáren PRŮŠA do infrastruktury GerLabu výrazně zvýší kapacitu laboratoře v oblasti prototypování a inovací. Tato spolupráce nejenže představí mongolské veřejnosti českou technologickou špičku, ale také podpoří rozvoj praktických dovedností mongolských studentů a inovátorů.
Posílení česko-mongolských vědeckých vazeb
Tato iniciativa představuje významný příspěvek k rozvoji česko-mongolské spolupráce v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Dodáním špičkové české technologie do prostředí Mongolské národní univerzity se nejen rozšiřuje technické zázemí této instituce, ale zároveň se podporuje praktická výuka a vznik nových kompetencí u mladé generace. Společnost PRŮŠA Research tímto krokem přispívá k formování odborníků schopných využívat digitální výrobu v praxi, a tím i k dlouhodobému rozvoji mongolského inovačního ekosystému.
Václav Jílek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru