Czech Aid ve spolupráci s Mongolian Walking Association a Mendelovou univerzitou otevřeli naučnou stezku v Mongolsku, přispěje ke vzdělávání o lesích

Rok po vyznačení první turistické stezky v Mongolsku s využitím českého systému turistického značení Klubu českých turistů navázali partneři na podporu turistického ruchu a environmentální vzdělávání v tomto regionu otevřením naučné stezky o lesích. Naučná stezka s názvem „Lesy pro život“ je pokračováním úspěšné spolupráce mezi MENDELU a Mongolian Walking Association a kopíruje část modře značené turistické stezky Dugui Tsagaan v Bogd Khan Uul na okraji hlavního města Ulánbátaru, která je nejrušnější stezkou v Mongolsku.
 

Slavnostního otevření stezky se v sobotu 19. října mimo jiné účastnil velvyslanec České republiky v Mongolsku Jan Vytopil, vedoucí odboru zahraniční spolupráce mongolského Ministerstva životního prostředí a změny klimatu U. Enhtaivan a vedoucí správy chráněného území Bogd Khan E. Tsogbadral.  Stezka vznikla v rámci projektu „Naučná stezka Lesy pro život v Bogd Khan Uul“ realizovaného Mongolian Walking Association s podporou Ministerstva zahraničních věcí České republiky a Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru.
 
„Otevřít v Mongolsku naučnou stezku o lesích bylo snem našeho týmu už několik let. Teď se nám to díky spolupráci s Mongolian Walking Association a finanční podpoře z Ministerstva zahraničních věcí České republiky konečně podařilo,“ přiblížil souvislosti Václav Pecina 
z Mendelovy univerzity, který projekt stezky připravil i odborně garantoval. Naučná stezka se skládá ze dvou úseků. První úsek je klasická stezka doprovázená osmi naučnými tabulemi, které zájemcům představují funkce lesa, jejich význam pro život a proč je důležité lesy chránit a starat se o ně. Druhý úsek je výuková zóna pro děti, kde se nachází zázemí pro venkovní výuku a hry připravené ve spolupráci s firmou Lesní svět. „Jedná se o jejich klasické hry a naučné prvky, které jsou ale obsahově přizpůsobené mongolskému prostředí a biodiverzitě,“ upřesnil Pecina.
 
„Lesy v Mongolsku nejsou v jednoduché situaci. Trápí je klimatická změna, požáry, přepásání, ale také nedostatek odborníků, kteří by se o ně starali, ať už na úrovni ochránců přírody nebo lesníků. Polovina obyvatel žije v hlavním městě a kontakt a vztah s přírodou rychle ztrácí. Environmentální vzdělávání a programy zaměřené na děti a laickou veřejnost jsou proto v Mongolsku podporovány jako klíčové pro budoucnost. I proto byla akce spojena s otevřením ‚dětského klubu turistů‘ pod Mongolian Walking Association, v rámci čehož se slavnostního otevření naučné stezky účastnilo více než 200 dětí, které se staly členy klubu. Vedle každodenního využití stezky od procházejících turistů je také domluvené cílené využívání místními školami a správou chráněného území Bogd Khan Uul pro vzdělávací akce v přírodě,“ uvedl Pecina.