монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MPSV MNG
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mongolsko / Česko: Cesta k důchodům otevřena

Velvyslanec České republiky Jan Vytopil a ministr práce a sociální ochrany Mongolska Tumurbátar Ayursaikhán v pondělí 24. ledna 2023 podepsali Správní ujednání k provádění smlouvy o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Mongolskem.
 

„V České republice si vážíme Mongolů, kteří u nás pracují a chceme pro ně zůstat  i nadále atraktivní a vyhledávanou zemí. Podpis tohoto ujednání znamená, že velmi brzy budou Mongolové, co pracovali v Česku i Češi co pracovali v Mongolsku schopni požádat o své důchody. Doba odpracovaná v obou zemích se jim sečte.

Podpisem tohoto ujednání stvrzujeme, že každá osoba má nárok na důchod z každého státu ve výši odpovídající době pojištění v každém z nich. To platí i pro české občany pracující v Mongolsku, zejména v tom smyslu, že i bez souběžného placení pojistného v České republice bude tato doba zohledněna při posuzování nároků na jejich český důchod,“ komentuje podpis dohody český velvyslanec.

V současnosti má v Česku povolení k pobytu více než 12 000 Mongolů, další desítky tisíc zde v minulosti žily, studovaly a pracovaly. To z nich činí třetí největší komunitu na světě po Jižní Koreji  a USA. V České republice nyní žije více než 1200 mongolských studentů a žáků.