česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: FIPA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Registrace na "EU-Tunisia Business Forum" 12. a 13. června byla zahájena

Ve dnech 12. a 13. června 2024 v Tunisu proběhne významné setkání soukromého a státního sektoru z Tuniska a zemí EU, a to za účasti evropského komisaře pro sousedství a rozšíření Olivéra Várhelyho, tuniského premiéra Ahmeda Hachaniho a vice-prezidentky Evropské investiční banky, Gelsominy Vigliotti. Akci pořádá tuniská investiční agentura FIPA pod záštitou ministerstva ekonomie a plánování společně s Evropskou unií.  
 

Hlavním sloganem plánovaného investičního fóra je "Tunisko: kde se udržitelnost setkává s příležitostí". Tematicky se fórum zaměří na oblasti společného zájmu EU a Tuniska, jakými jsou energetická transformace, automobilový průmysl, farmaceutický průmysl a start upy. V rámci akce proběhnou panelové diskuze a prezentace zásadních investičních projektů, B2B networking, ale také návštěvy firem aktivních ve výše zmíněných oblastech.

Účastníci z řad potenciálních investorů a obchodních partnerů se budou moci seznámit s ekosystémem pro start upy, ale také s obchodním a právním prostředím a chystanými legislativními změnami ze strany tuniských úřadů.

EU je prvním investorem v Tunisku s téměř 14 mld. EUR, v zemi působí více než 3 000 evropských společností, které vytvářejí přibližně 350 000 přímých pracovních míst. Tunisko disponuje s nízkými náklady na kvalifikovanou pracovní sílu v technických oborech a rozšířenou znalost francouzského, a nyní i anglického jazyka. Míra přímých zahraničních investic za posledních 10 let však klesá, za rok 2023 vykazovala růst ve výši 7,7 % (zdroje FIPA). I navzdory pobídkám totiž v Tunisku existují bariéry a rizika pro investory, jako jsou vládní autorizace, byrokracie nebo komplikované dovozní procedury.

Tuniská vláda chce během fóra představit svou "Vizi 2035", která počítá se zlepšením investičního a podnikatelského prostředí. Reformy by měly odstranit větší část autorizací a zavést dlouho prosazované změny devizového zákona. Deklarovaným, byť značně ambiciózním cílem Tuniska je stát se jednou z nejatraktivnějších zemí pro zahraniční investice.

Více informací k EU-Tunisia Business Forum je k dispozici na webové stránce: www.tunisiainvestmentforum.tn  

Registrace na EU-Tunisia Business Forum byla zahájena na emailové adrese: inscription@tif2024.com