
Východní střední Evropa, 1993-2023: Úspěchy a neúspěchy
03.03.2023 / 20:39
Uznávaný historik a profesor historie a mezinárodních vztahů Bostonské univerzity, prof. Igor Lukeš, přijal pozvání GK Toronto a k příležitosti 30.výročí samostatné České republiky si připravil přednášku o minulosti a současnosti nejen ČR, ale i Ruska a východní Evropy.
Přednáška je zdarma, ale je nutná registrace jak pro přítomnost fyzickou, tak online.
Prof. Lukeš z Bostonské univerzity píše především o střední Evropě. Jeho publikace se zabývají meziválečným obdobím, studenou válkou a současným vývojem ve střední a východní Evropě a Rusku. Jeho odborné články byly publikovány v jedenácti zemích a v periodikách jako Journal of Contemporary History, Vierteljahrshefte für Zeitgeschichte, Diplomacy & Statecraft, Historie a vojenství, Studies in Intelligence a Slavic Review. Lukeš je držitelem ceny Central Intelligence Agency 2012 za mimořádný přínos literatuře o zpravodajských službách a ceny Stanleyho Z. Pecha za rok 2000 za článek o Rudolfu Slánském.
V roce 2018 byl hostujícím profesorem na Institut für die Wissenschaften vom Menschen ve Vídni. V roce 2017 byl čestným členem Phi Beta Kappa a v roce 2015 získal grant Erasmus Mundus a v roce 2014 grant Fulbright Specialist. V roce 2012 byl národním členem W. Glenna Campbella a Rity Ricardo-Campbellové a národním členem Bitton v Hoover Institution na Stanfordské univerzitě. V letech 2004-05 byl členem The Woodrow Wilson International Center for Scholars. Jeho práce získala podporu různých institucí, včetně Fulbright, Fulbright-Hays, IREX a National Endowment for the Humanities. V roce 1997, prof. Lukeš vyhrál prestižní ocenění Metcalf Award za vynikající pedagogickou činnost na Bostonské univerzitě.
Igor Lukeš je navíc honorárním generálním konzulem České republiky v Bostonu.
Akce se koná ve spolupráci Centra pro evropská, ruská a eurasijská studia, Katedrou slavistiky na University of Toronto a Generálním konzulátem České republiky v Torontu.