english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Magdaléna Platzová na Jeruzalémském knižním veletrhu (Jeruzalém, 12. června 2017)

Spisovatelka a novinářka Magdalena Platzová přijede do Izraele u příležitosti Jeruzalémského knižního veletrhu, kde bude mít 12. června 2017 v 17:30 v rámci Literární kavárny art talk s izraelskou spisovatelkou Esty Haim a představí svojí tvorbu, zejména pak díla Aaronův skok a Anarchista.

Akce je organizována Českým centrem Tel Aviv ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR.

Magdaléna Platzová je spisovatelka a novinářka. Narodila se do rodiny dokumentaristy Josefa Platze a spisovatelky Edy Kriseove. Po maturitě v roce 1990 obdržela stipendium na univerzitu v USA a školu Jiddu Krishnamurtiho ve Velké Británii. Poté vystudovala filosofii na FFUK v Praze. Dlouhodobě působila v Literárních novinách (do roku 2004) a v Respektu. Spolupracovala take s divadlem (Michal Lázňovsky a Frederika Smetana, Petr Lébl). Vydala knihy povidek Sůl, ovce a kameni (2003) a Recyklovaný muž (2008), romány Aaronuv skok (2006) a Anarchista (2013) a novelu Návrat přítelkyně (2004). Je také autorkou knihy pro děti Toník a jeskyně snů (2010) a dvou divadelních her Na útěku (1999) a Sayang (2000). Vyučovala na NYU v Praze a v  letech 2009 – 2012 žila v New Yorku, kde na škole Gallatin School for Individualized Study, NYU, vyučovala kurz o Franzi Kafkovi. V současné době době žije s manželem a třemi dětmi v Lyonu, ve Francii. 

Aarons Leap

Aarons Leap

Román spojuje životní příběhy tří žen: Rakouská židovská malířka Berta Altmannová se narodila v roce 1900 ve Vídni. Stýkala se s levicově orientovanou bohémou, studovala v Bauhausu. V roce 1934 se zúčastnila dělnických nepokojů, byla zatčena a po propuštění utekla před Dolfussovým režimem do Prahy. Z Prahy vedla její cesta do Hronova a potom do Terezína, odkud odjela naposledy – do Osvětimi, kde byla v říjnu 1944 zavražděna. Malířce Kristýně Hládkové je v době vyprávění 88 let. Vše podstatné o životě i umění se naučila od Berty, přesto ji v rozhodujícím okamžiku jejich přátelství zradila. Kristýnině vnučce Mileně je 23 let. S Izraelskými filmaři, kteří přijíždějí do Čech natočit dokument o Bertě Altmannové se poprvé dostává do Terezína. Lehkomyslně nechává do svého života vstoupit lásku a spolu s ní historii, která je živější, než by se dalo čekat. Aaronův skok je román o svobodě a umění, o vězení, o extrémech, o mateřství a o věčném útěku.

The Attempt

The Attempt

Příběh se odvíjí od nezdařeného atentátu na pittsburgského podnikatele z přelomu 19. a 20. století Johna C. Kolmana. Devatenáctiletý útočník Andrej B. stráví následných čtrnáct let v nejtěžším žaláři, svého snu o svobodném člověku se ale nevzdá. Po propuštění se stane jednou z nejoriginálnějších postav amerického anarchismu. V roce 1919 jsou anarchisté ruského původu z Ameriky deportováni, Andreje a jeho životní souputnici Luisu čeká hořké zklamání v porevolučním Rusku, pak útěk do Berlína a nakonec exil ve Francii. V Evropě po první světové válce si státní aparáty přehazují nepohodlné jedince jako horké brambory, za povolení k pobytu se platí duší. Anarchista je též román o muži ve stínu ženy, o lásce jako závislosti, lásce až za hrob. O dospívání a stárnutí, o životě na Manhattanu. A také o tom, že když se někdo někoho pokusí zabít, je s ním v jistém smyslu spojen navždycky.

Jeruzalémský knižní veletrh pořádaný každý druhý rok od r. 1963 je jedinečnou událostí, která není jen obchodním veletrhem, ale také významným literárním festivalem. Účastní se ho řada představitelů předních vydavatelských domů, obchodní zástupci, obchodníci, představitelé cizích práv, editoři a autoři knih. Veletrh nabízí i doprovodný program pro mladé talentované editory a obchodní agenty a poskytuje jim příležitost setkat se s mezinárodními kolegy, vyměňovat si s nimi zkušenosti a učit se navzájem ze společných výzev. Cílem veletrhu je podpora izraelské literatury na mezinárodní scéně a zprostředkování současné světové literatury izraelskému publiku.