english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: HIFF
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

České filmy na Mezinárodním Filmovém festivalu v Haifě (5. – 14. 10. 2017)

I na letošním ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Haifě (5. - 14. 10. 2017) nechyběly české filmy : Bába z ledu, Obchod na korze a Hormonální akvárium v rámci projektu Tomorrow Today. Akci organizovalo České centrum Tel Aviv ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR.

Bába z ledu

Bába z ledu

Bába z ledu

V kolika letech ještě můžete změnit svůj život? A když se skutečně odhodláte, dovolí vám to vaše okolí? V tragikomedii Bohdana Slámy se šedesátiletá vdova konečně vymaní z vlivu bezohledných synů, aby začala nový život s nonkonformním otužilcem. Každá změna ale něco stojí. Lze ještě v pokročilém věku vykročit z rutiny a dát životu nový směr? Šedesátileté Haně (Zuzana Kronerová) dá nečekaný impulz setkání s vrstevníkem Broňou (Pavel Nový), jenž ji nadchne pro otužování. To se ale nelíbí Haniným dospělým synům (Václav Neužil a Marek Daniel), kteří obětavou ženu nestoudně využívají. Vidina nového milostného vztahu s nonkonformním otužilcem, jehož na rodinný oběd doprovází slepice Adéla, dá však Haně konečně sílu změnit zavedené pořádky… Režisér Bohdan Sláma novou tragikomedií opouští sociální periferie hrdinů svých předchozích filmů jako Štěstí nebo Čtyři slunce, motivů pošramocených rodinných vazeb, hledání štěstí a lásky a schopnosti sebeproměny se však nevzdává. Režiséra zajímá i vytváření paralelních citových vazeb, neboť rodinné struktury se ve filmu proměňují. Broňa se třeba stane otcovským vzorem pro Hanina introvertního vnuka Ivánka v přesném podání mladého debutanta Daniela Vízka. Při premiérovém uvedení na festivalu v newyorské Tribece získal film cenu za scénář.

O režisérovi:

Bohdan Sláma (1967, Opava) vystudoval ČVUT a v roce 1997 ukončil studium na katedře režie na pražské FAMU absolventským filmem Akáty bílé (1996). V celovečerním debutu Divoké včely (2001) navázal na poetiku české nové vlny 60. let a získal za něj ocenění na mnoha mezinárodních filmových festivalech (mj. MFF Rotterdam – hlavní cena Tygr, MFF San Francisco – cena SKYY). Za Českou republiku se ucházel o nominaci na Oscara a Evropskou filmovou cenu. Obdobně laděný snímek Štěstí (2005) získal sedm Českých lvů a vyhrál festival v San Sebastiánu. Úspěšné byly i tituly Venkovský učitel(2008), který získal dva České lvy, a Čtyři slunce (2012), s nimiž Sláma soutěžil v Sundance. Natočil také několik dílů seriálu Kancelář Blaník. Vede katedru režie na FAMU.

Projekce:

6. 10. 2017 od 13:30 / The Krieger Center for the Performing Arts, 6 Eliahu Hackim St. Carmel Zarfati 

12. 10. 2017 od 17:00 / New Rappaport Hall, 140 Hanassi Ave.

 

Obchod na korze

Obchod na korze

Obchod na korze

V rámci festivalové sekce Haifa Classics byla uvedena restaurovaná verze oskarového snímku Obchod na korze, jehož hlavní hrdina neodmítne nabídku stát se v éře fašistického Slovenského státu arizátorem židovského majetku. Je to nemorální rozhodnutí a za takové se platí; nepomůže ani argument, že obyčejný člověk je vždy bezmocný, kterým Tono chlácholí své svědomí. Děj oscarového dramatu, které MFF Karlovy Vary uvedl ve světové premiéře z nově digitálně restaurované kopie, se odehrává za války. V nedávno ustaveném fašistickém Slovenském státě je s Židy nakládáno podle nacistického plánu. Jeho součástí je i arizace židovského majetku, v rámci níž truhlář Tono Brtko přijme pověření být správcem krámku vdovy Lautmanové. Je to stará paní, nedoslýchavá a žijící ve svém světě, která vůbec nepochopila, jaké peklo se kolem ní rozpoutalo. Tono je vbrzku zasažen její dobrotivostí a bezbranností a nedokáže dát najevo, že má jiný úkol než být jejím pomocníkem. Atmosféra jejich příběhu, dlouho vyplňovaného drobnými nedorozuměními, jež mají nejednou komický ráz, postupně nabývá na dramatičnosti, až vyústí v tragické finále se silným mravním poselstvím. Vdova se v jeho světle stává prototypem nevinné oběti a Brtko, ve filmu omilostněn tím, že si za své selhání uloží nejtěžší trest, představuje kohokoliv z nekonečného zástupu těch, kteří svým slabošstvím a pasivitou otevírají cestu zlu.

O autorech:

Ján Kadár (1918, Budapešť – 1979, Los Angeles) se ještě před válkou začal v Bratislavě věnovat fotografii a filmu. V roce 1952 vytvořil tvůrčí tandem s Elmarem Klosem a věnoval se především režii, s níž se po těžkých začátcích uplatnil i v Kanadě a USA, kam v roce 1968 emigroval. Natáčel pro americkou a kanadskou televizi, z jeho kinodistribučních filmů je nejznámější Anděl Levine (1970) a Co mi otec nalhal (1975). Elmar Klos (1910, Brno – 1993, Praha) projevil zájem o film ještě v němé éře a postupně prošel četnými filmovými profesemi. S Jánem Kadárem spolupracoval sedmnáct let a vytvořili spolu osm filmů. Z trojice jejich vrcholných děl z 60. let byl nejúspěšnější film Obchod na korze (1965), jenž získal roku 1966 Oscara. Po srpnu 1968 byla Klosovi znemožněna jakákoliv filmová činnost a byl vyhozen z FAMU, kde přednášel.

Digitalizovaná kopie filmu Obchod na korze vznikla ve spolupráci Nadace české bijáky a Státního fondu kinematografie, MFF Karlovy Vary, UPP (Universal Production Partners), Elmara Klose (dědice autora), Ivana Šlapety (kameramana) a s finanční podporou Ministerstva kultury.

Projekce: Haifa Cinematheque, 142 Hanassi Ave 11.10.2017 21:00 - 22:30

 

Hormonální akvárium

Hormonální akvárium

Hormonální akvárium

České centrum Tel Aviv se účastnilo projektu Tomorrow Today organizovaném clusterem EUNIC Israel. Pět členských států zorganizovalo ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem v Haifě specielní sekci ekologických filmů a vytvořilo digitální knihovnu těchto filmů pro vzdělávací účely. Česká republika byla zastoupena filmem Hormonální akvárium režisérky Terezy Tara.

Režie: Tereza Tara

Kamera: Braňo Pažitka

Dokumentární / Krátkometrážní

Česko, 2007, 20 min

Když před několika lety našli britští rybáři v těle rybího samce jikry, nestačili se divit. Jejich podezření padlo na nedalekou farmaceutickou továrnu, odkud se podle nich mohly dostat do řeky látky využívané při výrobě hormonální antikoncepce. Podle nejnovějších výzkumů ale mohou za to, že rybí samci přicházejí stále častěji o svou mužnost, takzvané endokrinní disruptory. Tyto látky se dostávají do vody z moči žen užívajících hormonální antikoncepci. Antikoncepční pilulka jako symbol sexuální svobody tedy zabraňuje nejen rozmnožování lidské rasy, ale také rybí populace. V hravém a velmi vtipně sestříhaném černobílém dokumentu studentky FAMU Terezy Tary zavítáme nejen mezi gynekoložky, vášnivé rybáře či mladé dívky užívající antikoncepci, ale také mezi biology milující cyklistiku či básně Christiana Morgensterna.

Projekce:

12.10. 18:30    Down Town Haifa, HaNamal St. 39 (Hebrew subitles)

13.10. 18:30    Piazza next to Cinematheque (Hebrew subitles)

13.10. 18:00    Beth HaGefen (Arab subitles)