
25. výročí znovuobnovení diplomatických vztahů mezi Československem a Izraelem
19.02.2015 / 17:00 | Aktualizováno: 23.02.2015 / 11:07
V roce 2015 si připomínáme 25. výročí znovuobnovení diplomatických vztahů mezi Československem a Izraelem, které umožnily otevřít novou kapitolu ve spolupráci mezi oběma zeměmi založené na úzkém přátelství, silném partnerství a strategickém spojenectví.
Hlavním iniciátorem nového přístupu Československa po pádu Železné opony k Izraeli byl Václav Havel. Na Nový rok 1990 se Václav Havel jako československý prezident ve své první řeči zavázal k obnovení diplomatických vztahů s Izraelem a slíbil, že tak učiní hned během následujícího měsíce. Na začátku února 1990 se Václav Havel setkal s tehdejším vicepremiérem S. Peresem, aby společně připravili cestu pro historickou dohodu, která byla podepsána v Praze 9. února 1990 ministry zahraničních věcí Jiřím Dienstbierem a Moshe Arensem. Obnovení diplomatických vztahů mezi Československem a Izraelem přineslo definitivní ukončení anti-izraelské politiky bývalých socialistických zemí. V dubnu toho roku se stal jako Václav Havel prvním představitelem země bývalého sovětského bloku, který navštívil Izrael. Byla to průlomová událost pro vývoj československo-izraelských vztahů. Na této cestě ho doprovázelo 180 českých židů, čímž demonstrovali úzké vazby mezi oběma národy, které Havel rozvíjel i v následujících letech. V. Havel nabídl Československo jako tranzitní zemi pro sovětské židy, kteří chtěli emigrovat do Izraele, postavil se proti prodeji zbraní nepřátelským režimům vůči Izraeli a vždy se velmi silně vyjadřoval proti antisemitismu v Evropě a ve světě.
Díky dobré vůli na obou stranách bylo možné pokračovat v tradici strategického československo-izraelského přátelství, v minulosti zaznamenanou například návštěvou židovské komunity v Palestině prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem v roce 1972, nebo vojenskou pomocí nově vzniklému židovskému státu v roce 1948. I po rozdělení Československa v roce 1993 Česká republika pokračuje v podpoře Izraele, jako jediné demokracie na Blízkém východě, a jako země, jejíž bezpečnost a blahobyt je důležitá pro demokracii a mír ve světě, a samozřejmě jako země, kde se dále rozvíjí důležitá část našeho židovského dědictví.
Vzpomínkové akce v roce 2015
Velvyslanectví České republiky, Velvyslanectví Slovenské republiky a České centrum v Tel Avivu pořádaly 9.2.2015 slavnostní večer u příležitosti 25. výročí od podepsání protokolu o znovuobnovení diplomatických vztahů (Praha 1990). Nejdůležitější izraelští představitelé, kteří se aktivně podíleli na znovuobnovení diplomatických vztahů, se zúčastnili panelové diskuze (ministr zahraničních věcí Moshe Arens, první izraelský velvyslanec v Praze Yoel Sher, prof. Shlomo Avineri a předseda svazu československých krajanů Nathan Steiner). Akce byla spojena s promítáním nejnovějšího dokumentu Andrei Sedláčkové „Život dle Václava Havla“. Téhož dne bylo publikováno společné tiskové prohlášení ministerstev zahraničních věcí ČR, SR a Izraele.
Tímto slavnostním večerem začal upomínkový rok 2015. Velvyslanectví České republiky a České centrum v Tel Avivu připomene 25. výročí znovuobnovení diplomatických vztahů následovně:
Dne 9.2.2015 byla zahájena výstava fotografií Václava Havla objektivem Karla Cudlína na plotě Velvyslanectví České republiky.
Existuje několik izraelských iniciativ vyzývajících k pojmenování ulic po Václavu Havlovi, který jako první státník bývalého socialistického bloku před 25 lety navštívil stát Izrael (podobně jako T.G. Masaryk – který byl v roce 1972 první hlavou státu, která navštívila židovské osady v Palestině. Skoro každé velké město v Izraeli má ulici pojmenovanou po T. G. Masarykovi, ale nemá doposud žádnou ulici pojmenovanou po Havlovi). Prvním městem, ve kterém bude ulice pojmenovaná po Václavu Havlovi, se v nadcházejících měsících stane Jeruzalém a následovat budou města jako Tel Aviv a Haifa.
V průběhu roku 2015 je naplánováno odhalení „Havlovy lavičky“ vytvořené slavným českým umělcem Bořkem Šípkem v areálu kampusu Hebrejské univerzity, dále prezentace jedné z Havlových her ztvárněné českou taneční skupinou Spitfire Company na divadelním festivalu v Acre na podzim roku 2015 a realizace filmového festivalu/filmového večera o Václavu Havlovi. Významnou událostí bude konference o Václavu Havlovi a jeho vztahu k Izraeli. U příležitosti tohoto výročí budeme organizovat přátelské zápasy v některých sportovních disciplínách (hokej, kopaná).