по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vznik Platformy českých firem v Gruzii

Dne 24. března 2021 velvyslanec Petr Mikyska zahájil první neformální setkání Platformy českých firem v Gruzii. Platforma vznikla z iniciativy a pod záštitou Velvyslanectví České republiky v Tbilisi a na jejím prvním setkání se sešlo téměř třicet představitelů českých firem působících v Gruzii a gruzínských podnikatelů zastupujících české subjekty či dovážejících české výrobky na gruzínský trh. Přítomni byli i zástupci českých nevládních organizací Charita ČR v Gruzii a Člověk v tísni.

Mezi přítomnými byli zástupci největších českých investorů v Gruzii ENERGO-PRO a MND (KBOC); zástupci firem ŠKODA Auto, KOPOS Kolín, Elkoplast, Alka Plast, TON, Eco-Bohemia, Wiemarg; dovozci, prodejci a výrobci piva dle českých technologií (Plzeňský prazdroj, Český ráj, Apeni, Ludi Batumuri, U Lva); firmy zabývající se realitami (Stratos, L&R Company Services), cestovním ruchem (Georgia-Trip), zdravotnictvím (National Laboratory of Genetics). Na setkání byl přítomen ředitel zahraniční kanceláře Czech Trade v Baku P. Zelenka, který pokrývá i Gruzii. O plánovaných aktivitách informoval předseda nově oživené Česko-gruzínské komory D. Mahovský. V budoucnu je plánována spolupráce s dalšími institucemi, jako je Hospodářská komora České republiky, Svaz průmyslu a dopravy České republiky či Svaz obcí a měst. Zástupci nevládního sektoru představili možnosti spolupráce s firmami, jejich zapojení do projektů rozvojové spolupráce a koncept korporátní společenské zodpovědnosti.

Posláním platformy je umožnit diskuzi a výměnu názorů mezi zástupci firem a  velvyslanectví a jednotlivými firmami navzájem, sdílení informací, znalostí, dovedností a zkušeností, posílení partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem, zajištění větší pravidelnosti v kontaktech s českými institucemi, vytváření vazeb s gruzínskými partnery a posilování značky České republiky. V neposlední řadě by platforma měla být místem pro koordinaci prosazování a ochrany zájmů českých společností prostřednictvím velvyslanectví. Platforma je otevřena všem českým firmám zajímajícím se o gruzínský trh a gruzínským firmám prodávajícím české výrobky.

Během neformální části účastníci sdíleli své zkušenosti z působení v Gruzii a celkově pozitivně hodnotili myšlenku založení Platformy. Mezi přítomnými také převládl názor, že setkání by se měla uskutečňovat pravidelně třikrát do roka.

Jana Gašparíková, zástupkyně velvyslance, Velvyslanectví České republiky v Gruzii

Galerie


Platforma