Rozvoj letišť jednou z priorit gruzínské vlády
12.12.2023 / 13:38 | Aktualizováno: 12.12.2023 / 13:43
Gruzie je díky své rozmanité přírodě, historickým památkám, skvělé kuchyni a starobylé vinařské tradici vyhledávanou turistickou destinací. Přestože v roce 2022 Gruzii navštívilo 5,4 mil. zahraničních návštěvníků, o 189 % více než v roce 2021, doposud se cestovní ruch v Gruzii nevrátil na úroveň před koronavirovou pandemií, kdy v roce 2019 do Gruzie přicestovalo rekordních 9,4 mil. cizinců. Cestovní ruch v roce 2022 vygeneroval 3,5 mld. USD, o 183 % více než v roce 2021. Příjmy z cestovního ruchu tvoří téměř 12 % HDP a jsou pro gruzínské hospodářství významnějším zdrojem příjmu než přímé zahraniční investice.
Gruzínská vláda si je významu cestovního ruchu dobře vědoma a rozvoj stávající dopravní infrastruktury je jednou z jejích priorit. Podle premiéra I. Garibašviliho není stávající kapacita mezinárodního letiště Tbilisi dostatečná a neodpovídá ambicióznímu cíli stát se leteckým uzlem v regionu. Gruzie má v současné době tři mezinárodní letiště v Tbilisi, Kutaisi a Batumi a dvě sloužící pouze pro vnitrostátní lety v Ambrolauri a Mestii. Největší dvě letiště v Tbilisi a Batumi nyní provozuje společnost TAV Georgia, dceřiná společnost tureckého TAV Airports Holdingu. Na gruzínském trhu začala působit v roce 2007 a její smlouva skončí v roce 2027. Letiště v Kutaisi, Mestii a Ambrolauri jsou ve vlastnictví státu a jsou spravována státní agenturou United Airports of Georgia.
Výstavba nového mezinárodního letiště v Tbilisi
Vzhledem k tomu, že tbiliské letiště v současnosti svými parametry neodpovídá rostoucímu počtu přepravovaných osob (v roce 2022 přibližně 3 mil. osob, o 78 % více než v roce 2021), v květnu 2023 předseda vlády I. Garibašvili oznámil záměr vybudovat nové mezinárodní letiště poblíž Tbilisi. Podle stávající dohody mezi vládou Gruzie a společností TAV Georgia jsou v okruhu 200 kilometrů od letiště Tbilisi nyní mezinárodní lety omezeny, avšak s ukončením platnosti smlouvy v roce 2027 bude možné provozovat mezinárodní lety i v bezprostředním okolí. Vláda tak uvažuje o otevření nového letiště v roce 2027 a v současnosti probíhají diskuze, zda bude jeho výstavba financována pouze státem, či se zapojením investorů.
O tom, že gruzínská vláda myslí rozvoj letecké infrastruktury vážně svědčí v listopadu udělené povolení pro společnost Sakaeronavigatsia, státní agenturu zajišťující bezpečnost gruzínského letového provozu, k zadání studie proveditelnosti bez výběrového řízení v hodnotě 230 500 EUR. Společnost identifikovala jako vhodné prostory bývalé vojenské letiště Vaziani, 30 km severovýchodně od centra Tbilisi, a s nejmenovanou společností zahájila jednání ohledně konkrétního obsahu studie (počáteční letové postupy, oblast sledování vzdušného prostoru, orientace budoucího vzdušného prostoru, umístění navigačních technických prostředků atd.). Studie by měla být dokončena během 8 měsíců po podpisu smlouvy.
Oživení vnitrostátního letiště v Kachetii
A výstavbou nového letiště v Tbilisi gruzínská vláda nekončí. V listopadu Státní agentura pro zadávání zakázek zveřejnila výběrové řízení United Airports of Georgia na projekt nového terminálu letiště v Telavi, centru vinařské oblasti Kachetie. Cílem výběrového řízení v hodnotě 296 400 GEL (cca 104 000 EUR) je rekonstrukce starého historického letiště známého pod jménem „Mimino“. Výběrové řízení je otevřeno pro gruzínské i zahraniční společnosti a návrhy lze podávat v termínu od 23. do 28. prosince 2023. Podrobnosti jsou uvedeny na webu Státní agentury pro zadávání zakázek pod číslem CNT230000085.
Příležitosti pro české firmy v leteckém průmyslu
Český letecký průmysl a jeho výrobky jsou v Gruzii dobře známy. Plánovaný rozvoj letecké infrastruktury Gruzie tak znamená příležitosti pro české výrobce navigačních zařízení, systémů řízení letového provozu, systémů hlasové komunikace, světelných systémů a pozemního vybavení, ale také výrobců malých letounů, simulátorů a simulačních technologií pro letouny, vrtulníky či pozemní síly a poskytovatelů leteckého výcviku pilotů.
Jana Gašparíková, zástupkyně velvyslance, pověřená agendou politickou, ekonomickou, lidskoprávní a veřejnou diplomacií