česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Karel Souček (1.6.1885 - 9.11.1972)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

50. výročí úmrtí malíře Uzbekistánu Karla Součka

Dne 9. listopadu 2022 uplynulo 50 let od úmrtí slavného českého akademického malíře a sochaře Karla Součka, který v letech 1918 až 1922 působil jako profesor a později ředitel umělecké školy v Samarkandu.  

Karel Souček se narodil 1. června 1885 v Náchodě.

Po absolvování výtvarné praxe v dílně známého českého sochaře Jindřicha Říhy studoval na Umělecko-průmyslové škole v Praze (dnešní Vysoká škola umělecko-průmyslová, UMPRUM).

Po jejím absolutoriu se přestěhoval do Gruzie, kde v Tbilisi (tehdy se město jmenovalo Tiflis) úspěšně absolvoval tiflisskou pobočku Petrohradské akademie umění (Imperial Society of Beautiful Arts). Jeho učitelem tam byl slavný  A. V. Issupov. V Gruzii pracoval Karel Souček jako sochař, později se stal učitelem kreslení a modelování v Tbilisi (Tiflis). Pořádal tam i výstavy svých prací. V tomto období své činnosti vytvořil pomník gruzínského skladatele Alioze F. Mizandariho, čestného umělce královského divadla A. O. Novaka, několik portrétů slavných osobností (např. princezny Argutinské-Dolgorukové).
 

Karel Souček: Před modlitbou

Karel Souček: Před modlitbou


Z Tbilisi se Karel Souček přestěhoval do ruského Turkestánu. Nejprve žil v Turkmenbaši (tehdy zvaném Krasnovodsk) v dnešním Turkmenistánu.

Po 30. dubnu 1918, když byla vyhlášena Turkestánská sovětská republika Ruské sovětské federace, se přestěhoval do Samarkandu, kde působil jako profesor a poté ředitelem tamější umělecké školy. Právě v této době 4 let namaloval desítky obrazů s motivy ze Samarkandu a blízkého okolí, které se dostaly do řady zemí světa. V Samarkandu vychoval během svého působení řadu místních talentů.   

Desítky obrazů s uzbeckými motivy přivezl Karel Souček s sebou domů, když se v roce 1922 definitivně vrátil do Československa. Tehdy mu bylo 37 let a začal být uznávaným malířem "ruského východu". Bydlel v Praze Holešovicích, na adrese Jedličkova 15a (dnes Tusarova).

Výstavy svých děl pořádal právě pod názvem „Ruský východ“. Například v Rubešově galerii na Národní třídě v Praze v červnu 1932 představil 61 svých obrazů, většinu z nich namaloval v Uzbekistánu. Později měl podobné výstavy v Náchodě a v Hradci Králové.

Ve svých 57 letech již jako uznávaný umělec pod záštitou Svazu výtvarných umění Československa se mu za nelehkých časů druhé světové války v roce 1942 podařilo uspořádat velkou výstavu svého výtvarného umění  v prestižní galerii Myslbek v Praze.

V prosinci 1958 byla jeho díla vystavována i na mezinárodní výstavě výtvarného umění v Moskvě, což byl v tehdejší době vrchol, kterého mohl dosáhnout. Spolu s ním přijeli tehdy do Moskvy i další čeští výtvarníci Vilém Kratochvíl, Miroslav Pangrác a Jan Slavíček. 

Akademický malíř a sochař Karel Souček zemřel v Praze 9. listopadu 1972 ve věku 87 let. 
 

Karel Souček: Zadní část mešity Tilla Kari (pozlacená) v Samarkandě (střední Asie), II varianta „Podzim“

Karel Souček: Zadní část mešity Tilla Kari (pozlacená) v Samarkandě (střední Asie), II varianta „Podzim“

 

Mezi jeho nejznámější díla patří Gur-Emir hrob Tamerlána, Před mešitou Tilla-Kari, Minaret Mandrassy Mirza-Ulugbeg, Před službou v Registanu poblíž Madrassa Shir-Dar, Pohled na ruiny mešity Bibi-Khanum, Mikulášův most a hora sv. Davida.

Jeho obrazy se dodnes prodávají na aukcích v České republice i v mnoha dalších zemích. Jsou známy aukce, kdy byl za jeho obraz zájemce ochoten uhradit v přepočtu více než 800 tisíc korun.