
Velvyslanec David Král přednášel na podzimní škole Skytte Institute v Kääriku a na Baltic Defence College
03.11.2022 / 12:21 | Aktualizováno: 03.11.2022 / 12:29
Velvyslanec David Král koncem října dvakrát navštívil jižní Estonsko, tentokrát s cílem přednášet v renomovaných vzdělávacích institucích.
Nejprve se v sobotu 22. října zúčastnil podzimní školy Institutu politických studií Johana Skyttea Univerzity v Tartu, kde přednášel o českém předsednictví EU a mnoha krizích, se kterými se potýká. Zaměřil se především na rostoucí ceny energií a na to, jaká opatření již EU přijala, a zmínil i plány, pomocí kterých chce Evropská unie zmírnit negativní dopady na vlastní občany. Záměrem je snaha zlepšit energetickou bezpečnost, jako jsou společné nákupy plynu, solidarita při zajišťování nouzových dodávek mezi členskými státy EU, nebo oddělení cen plynu a elektřiny. Představeny byly i další otázky, jako je pokrok v procesu rozšiřování EU včetně zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií a uvolnění vízového režimu s Kosovem, pomoc EU Ukrajině nebo integrace ukrajinských uprchlíků. Po velmi živé diskuzi následoval neformální program, jehož součástí byl kvíz znalostí studentů o jejich vlasti – Estonsku, a také jezerní sauna.
O několik dní později, 26. října, navštívil velvyslanec Král Baltic Defence College v Tartu, kde – opět po roce – hostoval v kurzu vyšších důstojníků, a přednášel o zahraniční politice EU a ambicích EU stát se globálním aktérem. Letošní účast velvyslance byla ozvláštněna tím, že zastupoval zemi předsedající Radě Evropské unie. I když, jak bylo vysvětleno v přednášce, v zahraniční politice je role předsednictví EU, ve srovnání s obdobím před vstupem Lisabonské smlouvy v platnost, což byl případ předchozího českého předsednictví EU v roce 2009, omezená. Navzdory tomu Česká republika například zorganizovala první setkání Evropského politického společenství, kterého se účastní stejně smýšlející členské i mimo-unijní státy vyznávající stejné hodnoty, aby diskutovali o společných výzvách, kterým náš kontinent čelí. Jedním z hlavních poselství, které velvyslanec studentům předal, bylo také to, že v posledních osmi měsících kvůli ruské agresi proti Ukrajině udělala EU více pro to, aby se stala skutečným geopolitickým aktérem, než v desetiletích předtím.
Česká ambasáda tímto děkuje jak Institutu politických studií Johana Skytteho, tak Baltic Defence College za pozvání našeho velvyslance a za dosavadní skvělou spolupráci, ve které, jak doufáme, budeme pokračovat i v budoucnu.