
Kybernetická diplomacie s českou účastí
31.07.2019 / 10:52 | Aktualizováno: 12.02.2020 / 11:48
První Letní škola kybernetické diplomacie (22.-26.7.) přivedla do Tallinnu 60 diplomatů, výzkumných pracovníků a odborníků zabývajících se otázkami kybernetiky z 26 zemí včetně České republiky.
První Letní škola kybernetické diplomacie, organizovaná Ministerstvem zahraničních věcí Estonska, se zaměřila na strategický a technologický rozvoj související s kybernetickou bezpečností a na zavádění norem a mezinárodního práva v kyberprostoru.
Podle Heli Tiirmaa-Klaar, velvyslankyně se zvláštním posláním pro kybernetickou bezpečnost, zvýšily rozsáhlé kybernetické útoky v posledních letech globální povědomí veřejnosti o této problematice a zahájily debaty o dopadu a společenském účinku technologií v širším měřítku. Estonsko se svými zkušenostmi, které získalo po roce 2007, se do zavádění norem a mezinárodního práva v kyberprostoru výrazně zapojuje.
Letní školy kybernetické diplomacie v Tallinnu se zúčastnilo 60 zástupců z 26 zemí včetně České republiky, kterou reprezentoval pan Jan Braunstein, ředitel odboru informatiky Úřadu vlády ČR.
Součástí pětidenní akce byla návštěva tallinnského Střediska NATO pro spolupráci v kybernetické obraně (CCDCOE) a e-Estonia Showroom.
Podle Tiirmaa-Klaar se kybernetická bezpečnost stala důležitým tématem zahraniční politiky a stále více ovlivňuje mezinárodní vztahy. Cílem Letní školy kybernetické bezpečnosti proto bylo přispět k diplomatickým a odborným diskusím o zajištění otevřeného, ale současně i bezpečného internetu, a udržitelného rozvoje technologií.