česky  english  eesti keel 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Kenno Foto
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Připomínka 83. výročí deportací 10 000 Estonců na Sibiř

V pátek 14. června se na hřbitově v Liiivě konal slavnostní obřad. Další obřad se konal později odpoledne u památníku obětem komunismu v Maarjamäe v Tallinnu, kde oficiální představitelé pronesli projevy a položili věnce na památku těch, kteří se nikdy nevrátili domů.

Dne 14. června 1941 Sovětský svaz rozhodl o deportaci více než 10 000 Estonců na Sibiř a do Kazachstánu, aby zlikvidovaly morální, fyzický a legální odpor proti okupačnímu režimu. Z toho bylo přibližně 7 000 žen, dětí a starců. Každý, kdo se postavil na odpor, byl označen za nepřítele státu.

Mnoho lidí, kteří se v letech 1918-1941 zasloužili o rozvoj první Estonské republiky, bylo na Sibiři popraveno.

Celkem sovětský režim v letech 1941-1951 deportoval z Estonska více než 30 000 lidí. Téměř 10 000 z nich bylo nezletilých

Na památníku byly jako každoročně odhaleny desítky nových jmen, která byla objevena při výzkumu Estonského institutu historické paměti ve spolupráci s rodinami obětí.

Jména nově nalezených obětí.

Jména nově nalezených obětí.

Velvyslanec České republiky a vedoucí diplomatického sboru pan David Král ve svém projevu zmínil důležitost udržování historické paměti. Na závěr svého projevu přidal také vzkaz všem agresorům: "Z toho plyne můj vzkaz těm, kteří si myslí, že můžeme vyměnit naše základní hodnoty s agresorem a koupit si tak mír: ne, nemůžeme." (celý projev si můžete přečíst zde: Projev velvyslance Davida Krále. (DOCX, 17 KB)). 

Velvyslanec David Král během svého projevu.

Velvyslanec David Král během svého projevu.