
Vicepremiér Ivan Bartoš vystoupil na Tallinnském digitálním summitu
12.10.2022 / 18:46 | Aktualizováno: 12.10.2022 / 19:01
Vicepremiér ČR pro digitalizaci Ivan Bartoš vystoupil v úterý 11. října na jednom z panelů Tallinnského digitálního summitu. V rámci své dvoudenní návštěvy v Estonsku pak jednal se svými protějšky, diskutoval s experty Úřadu pro informační systémy a navštívil briefingové centrum e-Estonia.
Český vicepremiér vystoupil v panelu pod názvem „Důvěryhodná řešení pro digitální společnost: Digitální veřejné statky“, ve kterém společně s dalšími panelisty diskutovali, za jakých podmínek mohou státy nejúčinněji rozvíjet digitální služby pro své občany, o možnostech implementace celoevropských řešení, spolupráce a sdílení úspěšných nástrojů mezi jednotlivými státy a také o odstraňování legislativních překážek. Ivan Bartoš hovořil o plánech české vlády udělat z Česka stát, který občanům vychází vstříc, předvídá jejich potřeby, pomáhá řešit životní situace a má jeho důvěru.
Tallinnský digitální summit zahájila estonská premiérka Kaja Kallas společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen. Akce se dále zúčastnili například premiér Rwandy Édouard Ngirente, bývalý generální ředitel společností Google a Alphabet Eric Schmidt, ministři pro digitalizaci Singapuru, Nizozemí či Velké Británie a zástupci Evropské komise, vlád Španělska, Portugalska, Německa či Polska a také experti významných ICT firem, nadací a think-tanků.
K hlavním tématům summitu patřilo hledání konkrétních kroků, které mohou vlády, finanční instituce, mezinárodní organizace, techničtí odborníci a soukromý sektor podniknout k snížení závislosti na autokratických státech prostřednictvím důvěryhodného propojení a důvěryhodných partnerství, koordinace globálního úsilí o vybudování digitální a fyzické infrastruktury pro bezpečné propojení a debata o pravidlech potřebných pro fungování bezpečné digitální společnosti.
Na okraj summitu pak česká delegace jednala s estonským ministrem pro podnikání a komunikační technologie Kristjanem Järvanem a jeho náměstkem a vládním CIO Luukasem Ilvesem, náměstkem v úřadu portugalského premiéra Máriem Campolargem či s výkonným ředitelem iniciativy Digital Nation Siimem Sikkutem. Témata zahrnovala sdílení softwaru a know-how, využití funkčních řešení a ozkoušených nápadů, vicepremiér Bartoš představil české priority v digitální agendě EU, zejména revizi nařízení eIDAS a přípravu legislativy v oblasti umělé inteligence AI Act.
Druhý den pak vicepremiér Bartoš navštívil briefingové centrum e-Estonia, kde diskutoval například o budoucnosti online státních služeb, využití umělé inteligence při poskytování služeb občanům, proaktivních vládních službách či digitalizaci zdravotní péče. Závěrem své návštěvy se česká delegace setkala s Margusem Noormou, generálním ředitelem Úřadu pro informační systémy, kterým inspiroval vládu k zřízení její obdoby i v ČR v podobě Digitální a informační agentury (DIA). Obě strany sdílely zkušenosti s přípravou metodiky pro digitalizaci státní správy, propojování jednotlivých systémů a sdílení dat, kybernetické bezpečnosti a zavádění online identity a proaktivních vládních služeb.