česky  english  eesti keel 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: -
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministra zahraničních věcí v Estonsku

Ministr Jakub Kulhánek se ve dnech 3.-4. září 2021 zúčastnil Lennart Meri Conference a setkal se s estonskou prezidentkou. Se svými partnery, ministry zahraničních věcí Estonska a Finska, diskutoval o současné situaci v Evropě a ve světě. 

Návštěva Estonska 3.-4. září 2021 začala pro ministra Jakuba Kulhánka ve Slovinsku, kde o den dříve proběhl gymnich, neformální jednání unijních ministrů zahraničních věcí v rámci slovinského předsednictví v Radě Evropské unie. Čas letu z Lublaně do Tallinnu ministr využil velmi efektivně na mnohostranná jednání se svými partnery z Estonska, Finska, Lotyšska a s generálním sekretářem ESVA, kteří se díky českému speciálu dostali včas na společnou akci - Lennart Meri Conference. 

Konference je prestižním setkáním k zahraniční, obranné a bezpečnostní politice a po loňském vynuceném zrušení se konala letos již po čtrnácté. Název "My Neighbour´s Problem Today - Mine Tomorrow" poukazoval na aktuální globální bezpečnostní hrozby. Diskuse významných politiků, analytiků, vojenských zástupců i akademiků z celého světa se proto týkala klíčových otázek zahraniční a bezpečnostní politiky, navíc i z pohledu severní a východní části Evropy.

Ministr Jakub Kulhánek byl současně prvním českým účastníkem Lennart Meri Conference, navíc v pozici jednoho z přednášejících na úvodním panelu "The EU27 and Global Britain. Always Towards Better Things?" V něm ministr vyjádřil přesvědčení, že by se Velká Británie měla i po Brexitu více angažovat v evropských otázkách, např. v oblasti vnější a vnitřní evropské bezpečnosti.

Na všech dalších tallinnských setkáních ministr v první řadě zmínil současné bezproblémové česko-estonské bilaterální vztahy a dvě letošní významná výročí - 100 let od navázání diplomatických vztahů po získání samostatnosti obou států (29.12.1921) a 30 let od jejich znovuobnovení (9.9.1991).   

S prezidentkou Kersti Kaljulaid, jejíž funkce po nedávných prezidentských volbách končí 10. října, ministr diskutoval o aktuálních problémech, např. o migraci, a o česko-estonské spolupráci v rámci NATO. Netradiční diskuse proběhla i při zápisu do knihy čestných hostí.

Estonská ministryně zahraničních věcí Eva-Maria Liimets byla až do počátku letošního roku velvyslankyní v Praze, takže k České republice má osobní a blízký vztah. Oba ministři se na jednání shodli na aktuálních výzvách, důležitosti nadcházejícího summitu EU a významu Východního partnerství.

Na dalším bilaterálním setkání s finským ministrem zahraničních věcí Pekka Haavisto oba partneři projednali vzájemné česko-finské vztahy včetně blížícího se českého předsednictví v Radě EU i Arktidu a klimatické změny.

Intenzívní jednání včetně účasti na konferenci přerušil ministr Kulhánek pouze krátkou cestou do východního Tallinnu na vrch Maarjamäe, jehož pomníky estonským obětem komunismu, sovětským obráncům Tallinnu v roce 1941 a německým v roce 1944 dokládají spletitou historii Estonska.    

 

 

Galerie


Foreign Minister Jakub Kulhánek in Estonia