
Zahraniční výbor PSP ČR jednal v Tallinnu
30.05.2022 / 14:14 | Aktualizováno: 30.05.2022 / 14:23
Čtyři členové Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, dolní komory Parlamentu ČR, navštívili v rámci své cesty po pobaltských metropolích ve dnech 24. a 25. května 2022 Tallinn. Delegaci vedl pan Marek Ženíšek. předseda výboru.
Během své návštěvy se delegace setkala s celou řadou partnerů. První jednání bylo na estonském ministerstvu zahraničních věcí, kde zástupce přijal generální tajemník Jonatan Vseviov. Jednání bylo zaměřeno především na ruskou agresi proti Ukrajině a podporu, kterou Estonsko i Česká republika Ukrajině v tomto konfliktu poskytují, a také na další související otázky, jako je 6. sankční balíček a energetická bezpečnost. Silně rezonovala také otázka žádosti Švédska a Finska o vstup do NATO a nadcházejícího madridského summitu. Pan Ženíšek také vyzdvihl skutečnost, že návštěva pobaltských zemí je první cestou nově ustaveného zahraničního výboru po všeobecných volbách v roce 2021, což podtrhuje úzké vztahy a smýšlení v zahraniční politice mezi Českem a třemi baltskými národy.
Po skončení MZV delegace navštívila Úřad vlády, kde se setkala s poradcem pro národní bezpečnost panem Indrekem Siirpem. Projednávaná témata byla podobná jako na předchozí schůzce a pan Siirp vysvětlil zejména pohled estonského premiéra na danou problematiku.
Večer se delegaci zúčastnila neformální večeře na pozvání předsedy Výboru pro zahraniční věci Riigikogu (estonský parlament) pana Marko Mihkelsona. Setkání pokračovalo další den výměnou názorů v Riigikogu. Pan Mihkelson vysvětlil hlavní priority výboru v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině a zdůraznil v tomto ohledu silnou shodu mezi estonskými politickými stranami. Česká delegace měla také příležitost informovat své estonské protějšky o nadcházejícím českém předsednictví EU a jeho pravděpodobném programu, včetně ambice uspořádat dárcovské konference o Ukrajině a summitu EU – Ukrajina.
Na závěr návštěvy měla česká delegace také možnost vyměnit si názory na některé klíčové otázky mezinárodních vztahů s analytiky Mezinárodního centra pro obranu a bezpečnost (ICDS), předního zahraničněpolitického think-tanku v Estonsku. Delegace na závěr navštívila také briefingové centrum e-Estonia, kde si vyslechla prezentaci úspěšného příběhu této estonské stěžejní iniciativy.