Rozvoj spolupráce mezi českými vysokými školami a Univerzitou Tartu
18.02.2013 / 16:33 | Aktualizováno: 20.02.2013 / 15:04
(Archivní článek, platnost skončena 19.02.2014 / 01:00.)
Více než 30 fakult, kateder a odborných institutů 10 českých vysokých škol projevilo zájem o spolupráci s Univerzitou Tartu. Na setkání se Sirje Üprus, vedoucí mezinárodního odboru Univerzity Tartu dne 13. února 2013 o tom informoval velvyslanec ČR v Estonsku R. Kadlčák. Je zajímavé, že zhruba v polovině případů se nejedná o zcela nový zájem, ale o znovuobnovení spolupráce, která byla intenzivní zejména v období před vstupem obou zemí do EU. S. Üprus vyjádřila uspokojení nad tímto povzbudivým vývojem a potvrdila zájem Univerzity Tartu na vzájemné spolupráci. Přislíbila rovněž ověřit, že se informace o konkrétním zájmu českých subjektů dostaly přímo k příslušným fakultám, katedrám nebo institutům Univerzity Tartu.
Zvláštní roli ve vzájemných vztazích zastává katedra slovanských jazyků a literatury, na které v současnosti studuje obor český jazyk a literatura třináct estonských studentů. Profesorka L. Kisseljová, vedoucí této katedry, uvítala zájem Masarykovy Univerzity Brno o spolupráci a možnosti výměny studentů (čeští studenti by mohli studovat estonský jazyk v Tartu a naopak estonští studenti by mohli studovat český jazyk a literaturu v Brně).
Univerzita Tartu byla založena švédským panovníkem Gustavem Adolfem II roku 1632 a patří k nejstarším univerzitám východní Evropy vůbec. Podrobnější informace o ní lze najít na internetové stránce http://www.ut.ee/en