Spisovatelka Radka Denemarková v Muzeu lidských práv
09.03.2020 / 10:02 | Aktualizováno: 09.03.2020 / 11:08
V sobotu 7. března 2020 vystoupila česká spisovatelka Radka Denemarková v Národním muzeu lidských práv v rámci projektu Nechte minulost pravdivě promluvit. Literátka přijela z města Tainan, kde od ledna pobývá na čtyřměsíčním rezidenčním pobytu - projektu ČEKK Tchaj-pej realizovanému společně s Kulturní kanceláří města Tainan a Moravskou zemskou knihovnou v Brně.
Spisovatelka Denemarková a novinář Filip Noubel diskutovali společně se spisovatelkou a překladatelkou z polštiny Wei-Lin Lin. Česká autorka načrtla své prvotní dojmy z Tchaj-wanu a i jeho roli ve světě ("lakmusový papírek"), objasňovala svůj postoj k postavení žen ve společnosti včetně velmi kritického postoje k pojmu "ženská literatura", nastínila svůj nový román, který v těchto měsících vzniká a který je pracovně nazýván Nanning Street (název ulice, v níž autorka nyní v Tainanu pobývá) a kterému propujčilo formu ovoce cherimoya (též známé jako pudinkové jablko, anglicky custard apple, na Tchaj-wanu nazývané Buddhova hlava). Cherimoya má lahodnou chuť, ale také nespočet velkých černých semen - i román z Tchaj-wanu s paralelním příběhem z Česka bude poskládán z takových jednotlivých částeček. Především česká literátka hovořila o historických bolavých místech, které má každá země a každý národ. Denemarková apeluje na společnost, aby se nebála své třinácté komnaty otevírat. A je to podle ní právě literatura, která dovede společenské a historické souvislosti nasvítit ze všech perspektiv, komplexně a především s emocí.
Tým ČEKK přeje paní Denemarkové silnou tchajwanskou inspiraci, těší se na další spolupráci s ní a především na její příští román.