Krajanská agenda v roce 2020
20.01.2020 / 10:15 | Aktualizováno: 24.02.2020 / 10:58
V rámci Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí se zveřejňují podrobnosti týkající se jeho závěrečného ročníku 2020 z pětiletého období schváleného vládou ČR. Prioritně podporovanou oblastí je výuka českého jazyka v zahraničí. Více krajanům píše Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Mgr. Jiří Krátký, M.A.
Podpora výuky českého jazyka v zahraničí bude i nadále patřit nezi priority naší činnosti i v roce 2020. Proto nás těší, že se letos opět uskuteční tradiční, tento rok již dvanáctý v pořadí, Týden češtiny ve světě ve dnech 27. 7. – 31. 7. 2020, který pořádá spolek Česká škola bez hranic ve spolupráci s Domem zahraniční spolupráce a Ministerstvem zahraničních věcí. Bližší informace ohledně doprovodných akcí – seminářů, kurzů pro vyučující či letního jazykového tábora – budou dostupné na webové stránce www.csbh.cz. Velmi nás těší, že k vytváření pevné sítě přispívají i národní a regionální konference českých škol v zahraničí. Jedna z nich, se místo tradičního konání v zahraničí, poprvé uskuteční v roce 2020 v Čechách, a to díky spolupráci s kmenovou školou v Praze.
Znovu připomínáme krajanům užitečnou pomoc a metodickou oporu pro výuku českého jazyka v zahraničí, která pomáhá zkvalitňování výuky, a kterou naleznete v Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy http://ujop.cuni.cz.
Dům zahraniční spolupráce www.dzs.cz Vám nabízí jak informace o českém vysokém školství pro zahraniční studenty na samostatném webu www.studyin.cz, tak i komunikační platformu pro zájemce o sdílení informací či metod v podobě elektronického časopisu Krajiny češtiny.
Tradičním informačním kanálem pro naše krajany je v roce 2020 nově přejmenované Radio Prague International www.radio.cz, které kromě na míru vyrobených pořadů pro Čechy žijící v zahraničí provozuje i webovou stránku www.rozhlas.cz/krajane .
V roce 2020 pokračuje projekt Svatá Ludmila 1100, který se věnuje i v zahraničí připomenutí si výročí 1100 let od zavraždění svaté Ludmily na hradišti Tetín, jehož hlavní oslavy proběhnou v roce 2021 v Čechách. Sv. Ludmila je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Vzhledem k přesahu významu této české světice i v zahraničí považujeme tento projekt za zajímavý i pro Čechy žijící v zahraničí. Bližší informace o projektu lze nalézt na webu http://www.svataludmila.cz/cs/#uvod .
V září (28. a 29. září 2020) se v Praze uskuteční konference na téma „Úloha a místo zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích“, kterou připravuje Stálá komise Senátu PČR pro krajany žijící v zahranií, Akademie věd ČR a Ministerstvo zahraničních věcí.
Nadále bude v tomto roce ve své činnosti pokračovat Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí zřízená v roce 2017, která zpřístupnila v červnu 2018 informační databázi „Užitečné informace pro Čechy žijící v zahraničí“ www.mzv.cz/cesi_v_zahranici/cz/. Na jejím programu se kromě tradičních témat objeví i specifická témata, jako např. rumunský Banát.
Vzhledem k tomu, že v tomto roce končí pětileté období Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí, který byl schválen usnesením vlády ČR v roce 2015 na léta 2016-2020, probíhá aktuálně příprava dalšího pětiletého období, na léta 2021 – 2025. Při jeho přípravě jsme využili Vašich informací a připomínek. Usilujeme o navýšení finančního pokrytí programu, které by reflektovalo příslušný nárůst počtu krajanských spolků a vašich aktivit ve světě v posledních letech.