na_celou_sirku
Foto: CIECA

Česká podnikatelská mise představila na Tchaj-wanu své know-how v nových technologiích

Smart cities je oblast, kterou se Česko snaží aktivně rozvíjet i mimo jiné s Tchaj-wanem. Právě z tohoto důvodu proběhla minulý týden (25. - 29. 3. 2019) podnikatelská mise při příležitosti Smart City Summit & Expo na Tchaj-wanu. Tato mise je jedním z dalších úspěšných projektů v rámci ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR.

Podnikatelská mise organizována Svazem průmyslu a dopravy ČR ve spolupráci s Českou ekonomickou a kulturní kanceláří v Tchaj-peji se prezentovala na Smart City Summit & Expo v Tchaj-peji ve dnech 25. - 29. 3. 2019. 20členná česká delegace se v průběhu týdne účastnila řady akcí v sektorech jako je umělá inteligence, chytré vzdělávání, Internet of Things, chytré zdravotnictví, zelená energie či cirkulární ekonomika. Smart City Summit & Expo je sice nováčkem ve svém oboru na Tchaj-wanu (letos se konal teprve čtvrtý ročník), nicméně letošní ročník přilákal extrémně vysoký počet účastníků z celého světa. První čísla hovoří okolo 2000 zahraničních návštěvníků, více než 150 primátorů a starostů měst či municipálních zástupců, 50+ AI start-upech nebo více než 150 systémových integrátorů atd.

Díky finanční podpoře Ministerstva průmyslu a obchodu ČR byla českým subjektům rovněž poskytnuta možnost aktivní účasti na českém stánku v rámci veletrhu Smart City Expo. Tuto možnost prezentace využilo 5 následujících českých firem a univerzit: ČD-Telematika, Linet, Regionální inovační centrum elektrotechniky Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni, Technologická agentura ČR a firma ABF. Za přítomnosti vedoucího České ekonomické a kulturní kanceláře v Tchaj-peji Patricka Rumlara a prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka tak byl slavnostně otevřen historicky první český stánek na této akci na Tchaj-wanu.

Jedním z hlavních zájmů této mise byla také účast na Společné podnikatelské radě organizované Čínskou mezinárodní asociací pro ekonomickou spolupráci  (CIECA), jež se střídavě koná v Praze a v Tchaj-peji. Společná podnikatelská rada je nepostradatelnou podnikatelskou platformou, jejímž hlavním cílem je podpora hospodářských aktivit formou vyhledávání nových obchodních příležitostí a propojováním mezi českými a tchajwanskými podnikateli. Na letošním zasedání měly české firmy možnost prezentace svých obchodních aktivit a zájmů před více než 30 tchajwanskými firmami z oblasti chytrého osvětlení, chytré dopravy, IoT a dalších chytrých inovativních řešení pro města. Tato akce podporující obchodní aktivity v této části světa, kde naše zastoupení nemohlo chybět.

V průběhu týdne se pro českou delegaci rovněž zorganizoval vědecko-technologický seminář na Industrial Technology Research Institute (ITRI), na kterém se prezentovala Technologická agentura ČR s programem DELTA 2 a také ČVUT v Praze - Fakulta Informačních Technologií o možné spolupráci v oblasti umělé inteligence. Technologická agentura ČR rovněž využila svou přítomnost na Tchaj-wanu k rozšíření spolupráce s Department of Industrial Technology / MOEA, se kterým podepsala memorandum o spolupráci v rámci první veřejné výzvy programu DELTA 2. Tato forma spolupráce rozšíří okruh možných tchajwanských zájemců z privátní sféry ke společným projektům využitím programu DELTA 2.

V závěru týdne byla pro české účastníky mise připravena návštěva vybraných tchajwanských podniků jako například Advantech Corp. nebo firma MiTAC Information Technology Corp.

Autorka: Eva Pigová, vedoucí obchodně-ekonomického úseku, Česká ekonomická a kulturní kancelář v Tchaj-peji

Galerie


Česká podnikatelská mise na Smart City Summit & Expo v Tchaj-peji