Workshop o odborné spolupráci v onkologii
14.03.2023 / 13:12 | Aktualizováno: 08.11.2024 / 09:22
Dne 10. března 2023 jsme zorganizovali odbornou konferenci, která se zaměřila na výměnu zkušeností a praxe v oboru onkologie. Své poznatky si vyměnili čeští specialisté se svými protějšky z National Taiwan University Hospital (NTUH), z Ústavu biomedicínských věd Academia Sinica a také se zástupci Taiwan AI Labs, kteří působí rovněž v Taipei Veterans General Hospital a National Yang-Ming Chiao-Tung University.
Pan Jakub Cvek, přednosta Kliniky onkologické Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské nemocnice představil své pracoviště a vědecko-výzkumnou činnost, která je podpořena několika postgraduálními studijními programy a institucionálními, národními i mezinárodními projekty včetně Horizontu Evropa. Ostravskou specialitou je operace pomalu rostoucího nádoru, který se tvoří v mozku a míše.
Olomoučtí a brněnští odborníci sdíleli poznatky z adaptivní radioterapie, která může vést k dalšímu zlepšení léčebných výsledků přesnějším ozářením cílových objemů při současném šetření zdravých tkání především v hlavě a krku. Nabídli možnou spolupráci v oblasti léčby mozkové mrtvice a rakoviny plic, která je typická pro bývalé horníky a silné kuřáky.
Zástupci z NTUH se pochlubili úspěchy v oblasti biočipů a ve využívání jejich radiačního a protonového centra. S českými lékaři diskutovali o původu rakoviny jater. Zatímco v Asii včetně Tchaj-wanu je častou příčinou hepatitida typu B, v Evropě a USA tvoří faktory zejména hepatitida typu C, alkohol a ztučnění jater. Kromě genetické výbavy má vliv na onemocnění také životní styl včetně stravovacích návyků.
Academia Sinica se stejně jako její český hlavní partner Akademie věd ČR zaměřuje na základní výzkum. Zajímavým tématem bylo využití umělé inteligence v radiologii a v lokalizaci nádoru mozku a následná analýza získaných dat.
ČEKK Tchaj-pej přeje mnoho úspěchů v další možné spolupráci.
Autorka: Marie Leflerová, vedoucí vědecko-technologického úseku, ČEKK Tchaj-pej